EN
17.03.2022, 12:14 Wersja do druku

Łódź. Nowy Salon Poezji dla Ukrainy w Teatrze Nowym

20 marca aktorzy  Teatru Nowego wystąpią w wieczorze poezji, pieśni i muzyki ukraińskiej. 

fot. proj. Ola Jasionowska / mat. teatru

Najpierw było niedowierzanie i lęk, potem przyszło poczucie kompletnej bezsilności i beznadziei.
Tak, ruszyliśmy na pomoc – każdy w miarę swoich sił i możliwości. Jedni z nas zbierali i pakowali dary, inni jeździli pod granicę ratować ludzi i zwierzęta. Ale jak pracować, jak grać, jak rozbawiać i wzruszać, kiedy obok toczy się wojna?

Wtedy wpadł nam w ręce fragment wiersza Serhija Żadana:

Mamy tylko jeden obowiązek –
dzielić się najważniejszym:
naszym głosem,
naszą wrażliwością

Złapaliśmy drugi – choć bolesny – oddech. Tak, to właśnie będziemy robić! Kontynuować naszą pracę, by dać ten oddech innym. Żeby odpocząć choć na chwilę od złych wiadomości. Żeby oderwać się od wymagającej codzienności. Żeby poznawać kulturę sąsiadów, którzy teraz stali się nam jeszcze bliżsi. Żeby mówić o ważnych sprawach uniwersalnym językiem sztuki. Żeby nie tracić z oczu tego, co w teatrze – jak w życiu – najważniejsze: wolności.

Tak powstał pomysł reaktywacji dawnego projektu – salonu poezji, tym razem na jeden tylko możliwy temat: Ukrainy. Tytuł zaczerpnęliśmy ze strof tego samego wiersza: „(…) niech będzie jeszcze jedna wiosna”. Nie będziemy mówić tylko o wojnie. Nie ona definiuje Ukrainę: piękny kraj odważnych ludzi.

Wiersze Hałyny Kruk, Lubow Jakymczuk, Serhija Żadana, Borysa Humeniuka i wielu innych ukraińskich poetek i poetów w wykonaniu aktorek i aktorów Teatru Nowego wybrzmią na Dużej Scenie w niedzielę 20 marca – w pierwszym dniu wiosny – o godzinie 16.00. Będą im towarzyszyły ukraińskie pieśni i muzyka, za którą odpowiadać będą studenci i artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi.

Dotychczas spotkania w ramach salonu poezji były biletowane tak, jak spektakle. Tym razem wejściówki będzie można kupić za symboliczną złotówkę, a pozostałą kwotę i dobrowolne wpłaty umieścić w skarbonkach przygotowanych przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i współpracujące z Teatrem Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa. Całość zebranych funduszy zostanie przekazana na pomoc mieszkańcom i uchodźcom z Ukrainy.

Do współpracy zaprosiliśmy Dom Literatury, Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwal Łódź Czterech Kultur i księgarnię Do Dzieła.

Plakat wydarzenia stworzyła Ola Jasionowska, fotoreportaż przygotują Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn z HaWa. Wszyscy artyści, twórcy, pracownicy i współpracownicy zaangażowali się w projekt charytatywnie.

Niech będzie jeszcze jedna wiosna.

Слава Україні!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne