EN

9.10.2024, 20:18 Wersja do druku

Łódź. Nie żyje Andrzej Jakubas

Nie żyje aktor Andrzej Jakubas - poinformował w środę Teatr Powszechny w Łodzi. Artysta, który w tym roku obchodził 40-lecie pracy artystycznej, od 1991 roku był związany z łódzkim Teatrem Powszechnym.

fot. mat. teatru

"Odszedł nasz Przyjaciel, aktor i dobry duch Teatru Powszechnego w Łodzi – Andrzej Jakubas" - poinformował w środę Teatr Powszechny w Łodzi.

Andrzej Jakubas (ur.1959) był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Współpracował z teatrami w Legnicy, Grudziądzu, Bydgoszczy, Radomiu, ale to Łódź i Teatr Powszechny stały się jego miejscem na ziemi. W 2024 r. przypadało 40-lecie jego pracy artystycznej.

Przez przeszło 30 lat Andrzej Jakubas stworzył w Teatrze Powszechnym w Łodzi kilkadziesiąt ról – m.in. w "Naszym mieście" Thorntona w reżyserii Wojciecha Adamczyka, "Zabawie w życie" Johnstona w reżyserii Williama Halla, "Ferdydurke, czyli klucz od trzydziestych drzwi" Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, "Małym Księciu" Saint-Exupéry'ego w reżyserii Cezarego Domagały.

W 1999 roku znalazł się w pierwszej obsadzie oraz pełnił funkcję asystenta reżysera polskiej prapremiery "Szalonych nożyczek" Paula Pörtnera. Występował także w filmach fabularnych oraz serialach telewizyjnych.

Jak przypomniano we wspomnieniu opublikowanym na stronie Teatru, Andrzej Jakubas uważał, że aktor powinien być żywo zaangażowany w życie teatru; był zatem aktorem na pół etatu, a jednocześnie - na druga połowę etatu - kierownikiem Działu Promocji i Reklamy, który stworzył od podstaw.

Od kilkunastu lat był odpowiedzialny w Powszechnym za warsztaty dla młodzieży z cyklu "Dziecko w sytuacji", w ramach którego w spektakach i warsztatach podejmowane są trudne tematy, np. bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej, transpłciowości, przemocy czy cyberprzemocy.

"Dzięki Andrzejowi Jakubasowi projekt opierał się na dialogu i stawianiu pytań. (...)Wielokrotnie po warsztatach otrzymywaliśmy informację zwrotną w stylu: to niesamowite, oni nigdy nie chcą rozmawiać, a tutaj nie zamykały im się usta. Takie recenzje pokazywały, jak wielki dar rozmowy z widzem miał Andrzej Jakubas" - napisano na stronie Powszechnego.

Za swoją działalność Andrzej Jakubas był odznaczony Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Pogrzeb artysty odbędzie się 14 października o godz. 12, na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.

Źródło:

PAP