Teatr im. Stefana Jaracza po raz 150. wystawi „Mroczne perwersje codzienności” Marca Antonia de la Parry. Spektakl w reż. Rafała Sabary, który swoją polską prapremierę na Małej Scenie łódzkiego teatru miał 11 lat temu, będzie świętował jubileusz 1 lutego.
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi po raz 150. wystawi "Mroczne perwersje codzienności" Marca Antonia de la Parry - jubileuszowy spektakl będzie można obejrzeć w sobotę 1 lutego, kolejny - następnego dnia, wyjątkowo na Scenie Kameralnej.
Jak przypomniał Kuba Galczak z Teatru im. Jaracza, od polskiej prapremiery sztuki Marca Antonia de la Parry minęło już 11 lat i przez cały ten czas spektakl niezmiennie prowokuje, oburza, zmusza do refleksji, bawi i wzrusza.
"Mroczne perwersje codzienności" to współczesna komedia, której autorem jest chilijski pisarz, dramaturg i scenarzysta Marco Antonio De La Parra. To jedna z najczęściej granych na świecie sztuk iberoamerykańskich, przetłumaczona na kilkanaście języków; autorką polskiego przekładu jest Rubi Birdena. Jej tekst można rozpatrywać na wielu poziomach, pełno w nim ukrytych znaczeń i aluzji, które są uniwersalne także w polskich warunkach. Całość przesycona jest humorem, często ocierającym się o absurd.
Spektakl zawierający elementy klownady, burleski i kabaretu wyreżyserował Rafał Sabara, scenografię zaprojektował Waldemar Zawodziński, a występują w nim niezmiennie od lat Mariusz Siudziński i Mariusz Słupiński. Jest on próbą nie tylko opisania, ale przede wszystkim utożsamienia się z ludźmi wykluczonymi, wyrzuconymi na margines przez odhumanizowane systemy, ideologie czy religie. Realizatorzy proponują widzom prawdziwą "jazdę bez trzymanki" - groteskową podróż do wnętrza samych siebie, która jest jednocześnie i śmieszna, i straszna, jak otaczająca nas rzeczywistość.
Naturalną kontynuacją opisu kondycji moralnej współczesnego człowieka w nieprzyjaznym mu świecie, stała się również kolejna pozycja w repertuarze Teatru im. Jaracza - sztuka "Orkiestra Titanic" Christo Bojczewa, wybitnego bułgarskiego dramatopisarza, w tłumaczeniu Hanny Karpińskiej, której premiera odbyła się w lutym 2023 roku. Oba spektakle stanowią teatralny dyptyk, poruszający problemy, z którymi przyszło nam się zmagać na co dzień."Mroczne perwersje codzienności" to współczesna komedia, której autorem jest chilijski pisarz, dramaturg i scenarzysta Marco Antonio De La Parra. To jedna z najczęściej granych na świecie sztuk iberoamerykańskich, przetłumaczona na kilkanaście języków; autorką polskiego przekładu jest Rubi Birdena. Jej tekst można rozpatrywać na wielu poziomach, pełno w nim ukrytych znaczeń i aluzji, które są uniwersalne także w polskich warunkach. Całość przesycona jest humorem, często ocierającym się o absurd.
Spektakl zawierający elementy klownady, burleski i kabaretu wyreżyserował Rafał Sabara, scenografię zaprojektował Waldemar Zawodziński, a występują w nim niezmiennie od lat Mariusz Siudziński i Mariusz Słupiński.
Jest on próbą nie tylko opisania, ale przede wszystkim utożsamienia się z ludźmi wykluczonymi, wyrzuconymi na margines przez odhumanizowane systemy, ideologie czy religie. Realizatorzy proponują widzom prawdziwą "jazdę bez trzymanki" - groteskową podróż do wnętrza samych siebie, która jest jednocześnie i śmieszna, i straszna, jak otaczająca nas rzeczywistość.
Naturalną kontynuacją opisu kondycji moralnej współczesnego człowieka w nieprzyjaznym mu świecie, stała się również kolejna pozycja w repertuarze Teatru im. Jaracza - sztuka "Orkiestra Titanic" Christo Bojczewa, wybitnego bułgarskiego dramatopisarza, w tłumaczeniu Hanny Karpińskiej, której premiera odbyła się w lutym 2023 roku. Oba spektakle stanowią teatralny dyptyk, poruszający problemy, z którymi przyszło nam się zmagać na co dzień.