EN
15.03.2022, 09:58 Wersja do druku

Łódź. Młodzież z Ukrainy zagra dla małych uchodźców. Dwujęzyczna bajka sposobem na dziecięcy uśmiech

Aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi, wspólnie z licealistami z Polski i Ukrainy, zapraszają na polsko-ukraińską improwizowaną „Bajkę (nie) tylko dla dzieci”.

fot. mat. organizatora

Na scenie Monopolis obok polskich improwizatorów pojawią się m.in. ukraińscy uczniowie z klas teatralnych Liceum Ogólnokształcącego Międzynarodowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi. W języku ojczystym zagrają dla najmłodszych rodaków, którzy znaleźli schronienie w Łodzi i okolicach. Uczniowie będą też tłumaczyć sceny grane naprzemiennie po polsku i ukraińsku.

Licealiści elementy improwizacji poznają już od października, w ramach zajęć teatralnych prowadzonych m.in. przez aktorów związanych z Teatrem Komedii Impro w Łodzi: Marię Gudejko, Konrada Korkosińskiego i Jacka Stefanika. W niedzielę 20 marca adepci sztuki aktorskiej po raz pierwszy pojawią się na tak dużej scenie, aby zadebiutować w “Bajce (nie) tylko dla dzieci”.

Spektakl będzie w całości improwizowany, nie ma ustalonego scenariusza, a o tym, co wydarzy się na scenie, zdecydują najmłodsi widzowie z Polski i Ukrainy. Aktorzy zapytają ich, jakie imiona mają mieć główne postacie i gdzie chcą, aby toczyła się akcja. Wspólnie określą też ich zadanie do wykonania. Dzieci pomogą również wybrać aktorom kostiumy, a w czasie spektaklu - jeśli tylko będą chciały - pojawią się na scenie, aby zagrać w wymyślonej przez siebie historii.

Artyści z Teatru Komedii Impro w Łodzi po raz kolejny włączają się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wcześniej zrezygnowali z honorariów i cały dochód z dwóch spektakli, które odbyły się w Łodzi i Kaliszu tuż po wybuchu wojny, przeznaczyli na wsparcie walczących Ukraińców. - Tym razem chcemy pomóc inaczej, tak jak potrafimy; podzielić się tym, co kochamy. Pracujemy z młodzieżą i przygotowujemy ją do spektakli. Dzieci zobaczą bajkę graną w dwóch  językach, a młodzi wykonawcy będa mogli choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Mamy nadzieję, że dla wszystkich będzie to wyjątkowa okazja, żeby wspólnym śmiechem i pomysłami udać się do pięknego i szczęśliwego świata wyobraźni. Dzieci potrzebują uśmiechu i radości, a młodzież z MSMS-u będzie mogła spełnić swoje marzenia i zagrać w ojczystym języku dla rodaków i braci z Polski - mówi Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi.

I dodaje, że niedzielna bajka będzie pierwszym polsko-ukraińskim występem, ale nie ostatnim. Aktorzy zamierzają pojawiać się z dwujęzycznymi występami wszędzie tam, gdzie przebywają ukraińskie dzieci, czyli np. w szkołach i domach dziecka. Artyści dopuszczają możliwość występów w ramach wolontariatu.

Polsko-ukraińska “Bajka (nie) tylko dla dzieci” rozpocznie się 20 marca o godz. 11 na Scenie dla Dzieci Monopolis w Łodzi (ArtKombinat Scena MONOPOLIS, ul. Kopcińskiego 62a). Bilety dostępne są na stronie bilety.janowo.art oraz bezpośrednio w kasie przed spektaklem.

***

Teatr Komedii Impro w Łodzi powstał na bazie zespołów Impro Atak oraz Impro Atak ITO (Internetowy Teatr Online), czyli grup improwizatorów, którzy na oczach publiczności tworzą przedstawienia używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. TKI regularnie występuje na scenie teatru repertuarowego, stworzył go i ukształtował Jacek Stefanik. Od 2018 roku zespół w każde wakacje, wraz z innymi improwizatorami, współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo koło Rewala. Wystawiono tam 240 spektakli improwizowanych, które obejrzało 23 tys. widzów.

Zespół nie przyjmuje od publiczności sugestii religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby w jakikolwiek sposób urazić widza. Aktorzy wybierają głównie pozytywne propozycje, stroniąc od wulgaryzmów. W przedstawieniu bierze także udział muzyk improwizator.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne