EN

14.02.2025, 12:09 Wersja do druku

Łódź. Mistrz słownej żonglerki. Ferency czyta Barańczaka w Krakowskim Salonie Poezji w Łodzi

Puścić oko do szarej rzeczywistości i powiedzieć prawdę tak, by nikt się nie zorientował – tak zapowiada się lutowy Krakowski Salon Poezji w Łodzi. W przyszłą niedzielę za sprawą „Proszę pokazać język – poezja Stanisława Barańczaka” łódzka widownia przeniesie się w świat jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów. Aktorskich interpretacji jego tekstów podejmą się Adam Ferency i Bronisław Maj, a ich występ oprawią muzycznie Antoni Wierzbiński i Danuta Antoszewska. Na kolejną odsłonę Salonu Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza 23 lutego o godzinie 12.

Fot. Szymon Szcześniak/ mat. teatru

Choć na tłumaczeniu poezji znał się jak nikt, równie mistrzowsko pisał własne utwory. Stanisław Barańczak, znany z zabawy językową konwencją i słownej akrobatyki, jest niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych kronikarzy absurdów życia codziennego.

– Oby absolutnie najwybitniejszy współczesny tłumacz poezji – Stanisław Barańczak, nie przesłonił nam jednego z absolutnie najwybitniejszych współczesnych poetów – Stanisława Barańczaka. Poety o wielu językach – od nowofalowej liryki „zaangażowanej” po głęboko uduchowioną metafizykę – ale zawsze tak intensywnie obecnego w naszym świecie i czasie, wśród nas. I tworzącego dla nas język – języki! – byśmy mogli ten świat i czas nazwać: zrozumieć i ocalić” – mówią o dorobku artysty organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji. W niedzielę, 23 lutego, w Teatrze Muzycznym w Łodzi będzie można usłyszeć najbardziej znane utwory poety, m.in. „Spójrzcie prawdzie w oczy” czy „Płakała w nocy, ale nie jej płacz go zbudził”, jak również wiersze z serii „Zwierzęca zajadłość” czy „Biografioły”, które przypomną o mniej poważnym obliczu wybitnego twórcy. Własną ich interpretację zaprezentują Bronisław Maj, czuwający nad artystyczną formą Salonu oraz Adam Ferency, znakomity aktor teatralny i filmowy. Gospodynią spotkania będzie tradycyjnie Emilia Klimczak, a jego oprawę muzyczną stworzą flecista, prof. Antoni Wierzbiński oraz znana widzom Muzycznego pianistka Danuta Antoszewska.

Adam Ferency w swojej karierze związany był z Teatrem na Woli oraz Teatrem Współczesnym w Warszawie, gdzie zagrał wiele znakomitych ról, w tym w „Człowieku słoniu" oraz „Mistrzu i Małgorzacie". W 1993 roku zadebiutował jako reżyser, wystawiając „Hollywood, Hollywood" Davida Mameta. Pracuje także w dubbingu i jako lektor audiobooków.Z kolei Antoni Wierzbiński to wybitny flecista i pedagog, związany zawodowo z Akademią Muzyczną w Łodzi. Swoje umiejętności doskonalił we Francji, zdobywając prestiżowe nagrody, takie jak Prix d’Excellence. Wierzbiński zasiada w jury wielu konkursów muzycznych i jest inicjatorem Polskiego Festiwalu Fletowego. Jego działalność artystyczna obejmuje współpracę z renomowanymi orkiestrami, nagrania dla mediów oraz koncerty krajowe i zagraniczne. Danuta Antoszewska znana jest jako jedna z najwybitniejszych akompaniatorek teatrów operowych w Polsce. Koncertowała w Polsce i za granicą, w tym w Chicago i Budapeszcie. Współpracowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Zdzisława Donat, Bernard Ładysz, czy Romuald Tesarowicz. Akompaniowała również Placido Domingo podczas jego jedynego koncertu w Łodzi w 2009 roku. Obecnie angażuje się w kształcenie młodych adeptów sztuki jako wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Krakowski Salon Poezji – cenione wydarzenie kulturalne, które od ponad 20 lat gromadzi miłośników poezji, a zainicjowane zostało przez Annę Dymną w Krakowie – już od kilku sezonów gości także w Łodzi. Co miesiąc w wybraną niedzielę na scenie Teatru Muzycznego spotykają się przedstawiciele różnych pokoleń aktorów, aby przybliżać łódzkiej widowni twórczość wybitnych poetów. Najbliższe wydarzenie w ramach cyklu odbędzie się w niedzielę, 23 lutego o godzinie 12. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. 

Tytuł oryginalny

Mistrz słownej żonglerki. Ferency czyta Barańczaka w Krakowskim Salonie Poezji w Łodzi

Źródło:

Materiał nadesłany