EN
27.01.2023, 11:53 Wersja do druku

Łódź. Mikołaj Chroboczek z nagrodą aktorską VIII Konkursu „Klasyka Żywa”

Mikołaj Chroboczek, aktor Teatru Jaracza, został wyróżniony przez komisję prestiżowego konkursu na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, za rolę Baltazara De Campos de Baleastadar w spektaklu „Sonata Belzebuba” w reżyserii Radka Stępnia.

fot. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

Spektakl „Sonata Belzebuba” miał swoją premierę na początku obecnego sezonu teatralnego i od razu wzbudzał emocje wśród widzów i krytyków. Niełatwy tekst Stanisława Ignacego Witkiewicza stał się inspiracją dla Radka Stępnia, który jest jednym z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, znanego łódzkiej publiczności m.in. z realizacji spektaklu „Kto zabił Kaspara Hausera” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Spektakl „Sonata Belzebuba” jest nominowany w plebiscycie „Energia Kultury” organizowanym przez TV TOYA.

Tekst sztuki, określany jako parodystyczny „nadkabaret”, jest zabawą autora w satyrę, manifest artysty, ale przede wszystkim w kicz.

Młody kompozytor Istvan mierzy się ze stworzeniem muzycznego arcydzieła, zawierając pakt z Belzebubem. Czego będzie musiał się wyrzec, aby napisać swoje opus magnum? Komiczno-dramatyczny świat groteski i oniryzmu oparty jest na znanym motywie faustycznego paktu z diabłem. W spektaklu każdy z bohaterów poszukuje odpowiedzi na pytania o rolę sztuki i wywyższającego się ponad społeczeństwo artysty w świecie zmierzającym ku upadkowi.

„Sonata Belzebuba” znalazła się w finale VIII Konkursu na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Chociaż sam spektakl nie został nagrodzony, Komisja Konkursu postanowiła przyznać wyróżnienie aktorskie Mikołajowi Chroboczkowi za rolę Baltazara De Campos de Baleastadar.

Aktor występuje w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi od 2019 roku. Publiczność od początku docenia jego kreacje aktorskie w spektaklach „Słabi” Rafała Sabary czy serialu teatralnym „Debiut”. Laureata będzie można zobaczyć na deskach teatru w lutym m. in. w spektaklach „Szklana menażeria” w reżyserii Pawła Paczesnego (7, 8, 9 lutego), „Mizantrop” Edwarda Wojtaszka (4, 5 lutego) czy w przygotowywanej premierze „Orkiestra Titanic” w reżyserii Mariusza Siudzińskiego (18 lutego).

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne