EN

29.05.2024, 13:00 Wersja do druku

Łódź. Międzynarodowy festiwal ze znaczącym jubileuszem

Jedna z najbardziej znaczących łódzkich scen – Teatr Chorea, będzie świętować jubileusz 20-lecia. A także przygotuje kolejny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Łódzkim”.

fot. graf. Marta Gawin

XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy w Łodzi, pod hasłem „Przebudzenia", odbędzie się w sierpniu. Wydarzenie połączone zostanie z jubileuszem 20. urodzin Teatru Chorea, który przedsięwzięcie organizuje.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się od 2010 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi. Jak podkreślają pomysłodawcy, impreza „odrzuca w teatrze podziały na gatunki i nurty, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów, prezentuje najciekawsze zjawiska teatralne definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka".

- Wydaje się, że wszyscy reflektujemy, aby rok 2024 stał się czasem przesilenia, odradzania się, odbudowywania naszych dobrych światów - mówi Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Retroperspektywy i lider Teatru Chorea. - Intuicja podpowiada nam, że tego właśnie w nadchodzącym czasie widzowie będą oczekiwali od sztuki, a szczególnie od teatru i sztuk performatywnych, których fundamentem jest bezpośredni kontakt widza z twórcą. Pragniemy, aby w przyszłości tematem sztuki nie było jedynie obrazowanie i analiza destrukcji, ale tworzenie punktów wyjścia do poszukiwania nadziei, nowych dróg i intrygujących wizji. My sami tego właśnie oczekujemy od teatru. Wierzę, że 20-letnia działalność Teatru Chorea jest dowodem na to, że sztuka może być nie tylko źródłem inspiracji, ale także narzędziem zmieniającym otaczającą nas rzeczywistość.

Organizatorzy tegorocznej edycji, zaplanowanej na czas między 23 sierpnia a 1 września, czynią motywem przewodnim pytania o nadzieję w przebudzeniu. Temat festiwalu przyświeca również obchodom 20-lecia Teatru Chorea, które rozpoczną się w wieczór otwarcia Retroperspektyw. Scena zaprosi na nowe autorskie wydarzenie, w programie festiwalu znajdą się również ostatnie produkcje zespołu.

Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Chorea pokaże na festiwalu spektakl „Eden. Baśń sceniczna w kilku obrazach". To spojrzenie różnych pokoleń na osobiste relacje z naturą. Kostiumy i scenografia do tego przedstawienia powstały w duchu zero waste i upcyclingu. Grupa zaprezentuje też swój performance, który przygotowuje we współpracy z dziećmi, specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu.

Temat wyzwań współczesności podejmują także spektakle dziecięcych grup teatralnych Chorea. Autorami historii użytych do stworzenia spektaklu „Sceny z życia plam" są uczestnicy Najmłodszej Grupy Teatralnej Chorea. Podczas tego wydarzenia widzowie będą mogli zapoznać się z oryginalnymi dziecięcymi komiksami, jak i ich sceniczną adaptacją.

Opowieść o historii zwierząt połączonych ze sprzętem gospodarstwa domowego - zarówno pod względem wizualnym, jaki psychologicznym - tworzy spektakl Średniej Dziecięcej Grupy Teatralnej Chorea - „Zwierzęta maszyny".

I w końcu Najstarsza Dziecięca Grupa Teatralna Chorea zaprezentuje spektakl „Zjem twój dżem" opowiadający historię Babci Marmolady, która mieszka na łódzkich Bałutach. Spokojne, sąsiedzkie relacje mieszają się z zagmatwaną zagadką kryminalną.

Z okazji 20-lecia zespołu Chorea, założyciele Teatru - Elżbieta Rojek, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz - poprowadzą warsztaty. To okazja doświadczenia na sobie samym bazowego zjawiska „chorei" - „trójjedni", czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa - w jednym, organicznym działaniu.

Na festiwal Retroperspektywy, oprócz spektakli, w tym łódzkich premier, złożą się per-formansy, warsztaty, koncert, wystawa, dyskusje. Pełny program i informacje dotyczące biletów na wydarzenia mają zostać ogłoszone w drugiej połowie czerwca.

Tytuł oryginalny

Międzynarodowy festiwal ze znaczącym łódzkim jubileuszem

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 124

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

29.05.2024

Wątki tematyczne