EN

29.08.2021, 08:42 Wersja do druku

Łódź. "Medytacja teatralna nr 4" na finał Festiwalu Retroperspektywy

Inne aktualności

Premiera spektaklu w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego "Medytacja teatralna nr 4” zakończy w niedzielę tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy zorganizowanego w Fabryce Sztuki w Łodzi pod hasłem SPOTKANIE/ WSPÓLNOTA/ ŚWIĘTO.

Mottem "Medytacji teatralnej nr 4" jest przytoczony przez Jerzego Grotowskiego cytat z Mistrza Eckharta, w którym pada najważniejsze pytanie: kim jest człowiek wobec Boga i wobec siebie. Krzysztof Garbaczewski chce na nie odpowiadać w działaniu na żywo poprzez ciało wirtualne i ciało fizyczne performerów, zderzając trening Grotowskiego z projekcjami w technologii VR i preparowaną muzyką oraz mistycznymi tekstami Philipa Dicka, Jorgena Letha i Mistrza Eckharta.

"Przewodnikiem Garbaczewskiego w tej podróży jest Grotowski – z jego eksploracją fizyczności aktora i próbami przekraczania jego ograniczeń. Poprzez ciała performerów reżyser zadaje w sposób nieco ironiczny pytanie, jak Bóg widzi ten świat" – podkreślił dyrektor Festiwalu Retroperspektywy Tomasz Rodowicz.

Krzysztof Garbaczewski to reżyser teatralny, scenograf, autor adaptacji, współzałożyciel i członek Dream Adoption Society, który realizował spektakle w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Nowym Teatrze w Warszawie, w Teatrze Starym w Krakowie. Zabiera w nich głos na temat spraw egzystencjalnych i doświadczeń granicznych.

W premierowym spektaklu, który w niedzielę obejrzy festiwalowa publiczność, wystąpi dwoje tancerzy - Tomasz Bazan i Krystyna Lama Szydłowska. Do realizacji swojej wizji Garbaczewski zaprosił też Anastazję Vorobiovą, artystkę audiowizualną odpowiedzialną za projekcje 3D i Sławomira Blaszewskiego – twórcę kostiumów.

Jak zaznaczył Rodowicz, "Medytacja..." zakończy tegoroczną edycję, jednocześnie wyznaczając kierunek przyszłorocznych festiwalowych poszukiwań, których tematem będzie "Nowy świat".

W ramach kończącej się 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy w ciągu 10 dni odbyło się 20 wydarzeń, m.in. spektakle, warsztaty, koncerty, pokazy pracy, którym przyświecało hasło SPOTKANIE/ WSPÓLNOTA/ ŚWIĘTO. Część wydarzeń opublikowano na kanale Youtube Teatru Chorea.

Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łódź.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne