EN

5.05.2022, 16:26 Wersja do druku

Łódź. Maj w Teatrze Nowym: spektakle, koncerty i festiwal

Spektakl Wszyscy jesteśmy dziwni w finale konkursu na najlepsze Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!

Inne aktualności

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Nowy i Młodzi, którego kuratorem jest Remigiusz Brzyk – „Wszyscy jesteśmy dziwni„ – znalazł się wśród najlepszych w minionym roku przedstawień, zgłoszonych do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Komisja Artystyczna przyjęła do 28. OKnWPSW 131 spektakli ze 142 zgłoszonych. Poza finałową trzynastką wskazała 46 spektakli, które będą mogły ubiegać się o refundację kosztów produkcji – wśród nich m.in. kolejny spektakl Teatru Nowego w Łodzi – 1968// biegnij, mała, biegnij w reżyserii Remigiusza Brzyka.

13 spektakli powalczy w finale o nagrodę główną Konkursu oraz nagrody indywidualne. Trzymamy kciuki za nasz spektakl! Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TERMINY SPEKTAKLI:
6 maja/ KUP BILET
7 maja/ KUP BILET
8 maja/ KUP BILET

godz. 19:15/ Mała Scena. ul. Zachodnia 93

Obywatel Jazz – Bolewski & Tubis
grają Ciechowskiego

Program „Obywatel Jazz” poświęcony jest nieodżałowanemu Grzegorzu Ciechowskiemu.

Choć w 2021 roku minęło już 20 lat od śmierci tego wszechstronnego artysty, to po jego twórczość cały czas sięgają liczni muzycy. Bolewski i Tubis postanowili przypomnieć część repertuaru Obywatela G.C. i Republiki.

Muzyka duetu Bolewski & Tubis to niespotykane połączenie piosenki i improwizacji, polskie teksty, niezwykła synergia, która zaskakuje i przyciąga uwagę podczas koncertów. Nieprzewidywalny pierwiastek improwizacji, sprawia, że ich muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie.

„To właśnie koncerty i spotkania z publicznością dają nam najwięcej satysfakcji, a słuchacze mówią, że na scenie tworzymy tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet.” – Bolewski & Tubis

Po serii czterdziestu entuzjastycznie przyjętych koncertów zagranych na jesieni 2021 roku powracają z wiosenną trasą koncertową.

Radosław Bolewski – wokal, perkusja
Maciej Tubis – fortepian, bas

40. FESTIWAL SZKÓŁ TEATRALNYCH JUBILEUSZ!!! - NA DESKACH NOWEGO

Wy GRA My /// Zaprasza My!!!

Czy jest miejsce na Sztukę, na Teatr, gdy docierają do nas straszne wiadomości? Gdy żyjemy niepewni o przyszłość? Odpowiadamy: TAK! Zaprasza My!!! Na kolejny FESTIWAL SZKÓŁ
TEATRALNYCH!!! 40. JUBILEUSZOWY!!!

Święto młodego teatru samo już jest w kwiecie wieku. A to oznacza, że znamy gorycz życia i wiemy, jak ją przezwyciężyć. Pierwsza edycja FST pojawiła się wbrew smutkowi stanu wojennego. Wydawało się wówczas, że to koniec społecznych nadziei, że złowroga polityczna potęga stłumi nasze marzenia. I co? Wygraliśmy naszą wolność. Wygraliśmy, bo nie zrezygnowaliśmy z GRY na deskach scenicznych i na koncertach. Uwierzmy znów w naszą Sztukę i naszą sprawczość. Wyobraźmy sobie świat, w którym chcemy żyć, Wy GRAJ My go!

W dniach 9-15 maja 2022 młodzi adepci polskich szkół teatralnych będą się spotykać, wymieniać doświadczeniami, dzielić z innymi swoją wrażliwością.

Po pandemii wracamy do majowych terminów. Bo wiosna uczy nas, że życie zawsze się odnawia. Ufamy wiosennej zieleni i rozkwitającym artystycznym talentom. Was także do tego namawiamy: razem czerpmy ze sztuki nadzieję, której tak bardzo teraz potrzebujemy.

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych 14 spektakli konkursowych z Akademii Teatralnej w Warszawie i Filii w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii w Bytomiu oraz oczywiście Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi!

Najbardziej poruszające z nich zostaną nagrodzone. O tym kogo warto wyróżnić zadecyduje jury w składzie: Katarzyna Herman, Łukasz Simlat, Justyna Wasilewska, Robert Więckiewicz i Mariola Wiśniewska.

Zapraszamy do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi na spektakle dyplomowe z Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii w Bytomiu.

Bilety do kupienia w kasie teatru i on-line na www.nowy.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany