EN

14.01.2020, 17:52 Wersja do druku

Łódź. Kto wyśpiewa Jonaszka?

W Teatrze Muzycznym rusza nabór do III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.

Swoją aktorską przyszłość wiążą ze śpiewem, a do Łodzi przyjadą po uznanie jury, nagrody i możliwość zaprezentowania się publiczności Festiwalu OFF-Północna. Po raz kolejny uzdolnieni aktorzy-wokaliści z całego kraju powalczą o statuetki Jonaszka. Teatr Muzyczny w Łodzi - organizator Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty - ogłosił nabór do tegorocznej edycji.

W ubiegłych latach do konkursu zgłosiło się kilkudziesięciu młodych artystów, jednak zdaniem organizatorów rozszerzenie formuły może jeszcze zwiększyć zainteresowanie wydarzeniem.

- Z wielu stron napłynęły do nas prośby o podniesienie progu wiekowego dla zgłaszających się, więc postanowiliśmy w tym roku się do nich przychylić. Od teraz zapraszamy do muzycznych zmagań uczestników w wieku od 19 do 35 lat - mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. - Fantastyczny odzew ze strony śpiewających aktorów z całego kraju w dwóch pierwszych edycjach spowodował, że chcemy rozwijać wydarzenie - podkreśla i dodaje, że konkursowa scena czeka na młodych aktorów i wokalistów, którzy w piosence cenią sobie urodę słowa i wiążą swoją przyszłość ze śpiewem.

Patronem konkursu jest Jonasz Kofta - dowcipny, błyskotliwy, wszechstronnie utalentowany poeta, dramaturg, satyryk i piosenkarz nazywany wieszczem polskiej piosenki, dlatego najlepszy wykonawca otrzymuje statuetkę Jonaszka. Przewidziane są też nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma 3 000 złotych, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 2 000 i 1 000 złotych. W tym roku po raz pierwszy Jury Konkursu przyzna również Nagrodę Równościową Przewodniczącego Rady Miasta Łodzi.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i składa się z trzech etapów - naboru, przesłuchań oraz występu finałowego. Organizatorzy zapraszają do udziału aktorów i wokalistów w wieku od 19 do 35 lat. Wybrana na podstawie mailowych zgłoszeń grupa uczestników wystąpi przed jury, któremu przewodzić będzie Wojciech Kościelniak - reżyser spektakli muzycznych i wybitny śpiewający aktor. W gronie oceniających znajdą się też: Piotr Kofta - pisarz; Konrad Imiela - aktor i reżyser, kompozytor oraz autor tekstów, dyrektor wrocławskiego Capitolu; Jakub Szydłowski - aktor musicalowy, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi; Beata Olga Kowalska - uznana aktorka i wokalistka; Cezary Studniak - aktor, wokalista i reżyser oraz Krzysztof Wawrzyniak - pomysłodawca i koordynator Festiwalu OFF-Północna. Tradycyjnie honorowym członkiem jury będzie też zwycięzca plebiscytu publiczności minionej edycji.

Na mailowe zgłoszenia jest czas stycznia do 13 marca 2020 r. Uczestnicy muszą zaprezentować dwa utwory, w tym jedną piosenkę autorstwa Jonasza Kofty. Szczegółowe informacje znaleźć można w regulaminie na stronie www.offpolnocna.com.

Laureaci wystąpią w czasie finałowego koncertu Festiwalu Off-Północna, w ramach którego organizowany jest Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.

Sam festiwal, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 18-26 kwietnia 2020 roku to pierwszy w Łodzi przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. Wydarzeniem tym Teatr Muzyczny rozbudowuje swój repertuar o niezależne i niezwykle różnorodne produkcje w wykonaniu grup z całej Polski.

Tytuł oryginalny

Łódź. Kto wyśpiewa Jonaszka?

Źródło:

Materiał własny

Data publikacji oryginału:

14.01.2020