EN

10.03.2023, 09:07 Wersja do druku

Łódź. Kolejne spektakle festiwalu Teatru Powszechnego

Po efektownej inauguracji XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, czas na kolejne spektakle przedsięwzięcia Teatru Powszechnego.

fot. mat. organizatora

Już w sobotę 11 marca od godz. 19.15 i w niedzielę 12 marca od godz. 16 na Małej Scenie Teatru Powszechnego będzie można zobaczyć przedstawienie „Sztuka intonacji" Tadeusza Słobodzianka z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Spektakl wyreżyserowała Anna Wieczur, a w obsadzie znaleźli się Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal, Barbara Garstka. Autor czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia. Widzowie mogą bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś.

W niedzielę i poniedziałek 12 i 13 marca, od godz. 19, na Dużej Scenie Teatru pokazane zostanie przedstawienie „1989" do scenariusza Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery (także reżyseria) i Mirosława Wlekłego - to koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To opowieść o czasach schyłkowego PRL w formie rapowanego musicalu. Na scenie oglądamy małżeństwa Wałęsów, Frasyniuków i Kuroniów i mnóstwo innych postaci obu stron tamtej politycznej rzeczywistości. Występują m.in. Bartosz Bandura, Mateusz Bieryt, Marcin Czarnik, Rafał Dziwisz, Dominika Feiglewicz, Karolina Kamińska, Julia Latosińska, Małgorzata Majerska, Paulina Narożnik, Magdalena Osińska, Antoni Sztaba, Katarzyna Zawiślak-Dolny oraz zespół muzyczny.

W środę 15 marca od godz. 19 na Dużej Scenie Teatru będzie można zobaczyć przedstawienie „Spartakus. Miłość w czasach zarazy" Weroniki Murek i Jakuba Skrzywanka (także reżyseria) z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Punkt wyjścia do tworzenia spektaklu stanowiły reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. Teatr do współpracy zaprosił kilkadziesiąt osób z różnych środowisk. Obsada: Maria Dąbrowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Anna Januszewska, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobczak, Helena Urbańska, BeataZygarlicka, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Wiesław Orłowski, Przemysław Walich.

A w czwartek 16 marca od godz. 19.15 na Małej Scenie „Powszechnego" Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pokaże „Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego - głośny dramat, w którym autor podejmuje historiozoficzne rozważania związane z konfederacją barską i założeniami towiańszczyzny. Grają: Bogdan Grzesz-czak, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk, Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Paweł Wolak, Tomasz Lulek, Jakub Stefaniak, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Mariusz Sikorski, Łukasz Kucharzewski.

Tytuł oryginalny

Kolejne spektakle festiwalu Teatru Powszechnego

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 58

Autor:

Jan Kowalski