Opera w Łodzi świętuje jubileusz 70-lecia istnienia. W nowym sezonie zaplanowano pięć premier, festiwal oper Pucciniego. a także wznowienia dawno nie oglądanych przez łodzian tytułów. Jubileuszowy sezon został zainaugurowany na początku września.
Jubileuszowy rok rozpoczął się dwoma koncertami plenerowymi na placu Dąbrowskiego (6 i 7 września), które promowały wydarzenia całego sezonu. To była idealna okazja do zapoznania się z propozycjami artystycznymi, jakie będą czekać na melomanów w nowym sezonie.
Pierwsza premiera, jaką zobaczymy w gmachu Teatru Wielkiego będzie świętem zespołu baletowego Teatru Wielkiego. A to za sprawą „Giselle” Adolphe'a Adama. „Giselle” to najbardziej typowy dla okresu romantycznego „balet z akcją”, który zachował się w światowym repertuarze do naszych czasów. Temat, przedstawiający dzieje nieszczęśliwej miłości, odpowiada ideałom europejskiego romantyzmu. Premierę zrealizuje słynna polska tancerka i choreografka Zofia Rudnicka, a kierownictwo muzyczne obejmie ukraiński dyrygent Andriy Yurkevych. Premiera 12 października 2024.
Kolejna premiera to „Cyganeria” Giacomo Pucciniego. Dzieło wyreżyseruje Marcin Łakomicki, artysta młodego pokolenia, mający na swoim koncie szereg realizacji w różnych europejskich teatrach operowych, m.in. w Staatsoper w Berlinie czy weneckim La Fenice, a kierownictwo muzyczne będzie sprawował Z-ca Dyrektora ds. Artystycznych Rafał Janiak. Premiera odbędzie się 7 grudnia 2025 roku, w ramach Festiwalu Pucciniowskiego, z okazji 100-lecia śmierci kompozytora.
Wraz z nadejściem wiosny, zawita ona także na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi i to w wielkim stylu. Wszystko za sprawą premiery opery buffa „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Wojciech Adamczyk. Premiera 22.03.2025 roku.
W kwietniu odbędzie się druga premiera baletowa. Tym razem będzie to spektakl zatytułowany „Morze”. Nowy, autorski spektakl w koncepcie dramaturgicznym i choreograficznym jednego z najbardziej cenionych polskich artystów sztuki tańca Roberta Bondary. W warstwie muzycznej pojawi się m.in. muzyka „Morza” Debussiego czy „Cztery Morskie Interludia” z opery „Peter Grimes” Benjamina Brittena. Premiera 26 kwiet-nia 2025 roku wpisze się w obchody Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Chorografię stworzy Robert Bondara. Kierownictwo muzyczne powierzono Marii Fuller, dyrygentce pochodzącej z Kanady.
Ostatnią premierą nowego sezonu będzie „Pinokio” Jonathana Dove. To kolejna po „Jasiu i Małgosi” Humperdincka propozycja operowa dla dziecięcej i familijnej publiczności. Operę wyreżyseruje Robert Drobniuch. Spektakl premierowy odbędzie się 1 czerwca 2025 roku, będzie to jednocześnie polska premiera tego dzieła. W bieżącym roku przypada setna rocznica śmierci jednego z największych kompozytorów operowych, Giacomo Pucciniego. Z tej okazji publiczność będzie miała możliwość obejrzenia największych dzieł włoskiego mistrza w realizacjach artystów z innych ośrodków. W Łodzi zaprezentuje się poznański Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki ze spektaklem „Manon Lescaut”, a także Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina ze spektaklami „Suor Angelika” i „Gianni Schicchi”. Ponadto Teatr Wielki przypomni swoje najlepsze realizacje oper Pucciniego. Będą nimi „Madama Butterfly” „Turandot” „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu”, a także koncertowe wykonanie „Toski”.
Warto wspomnieć, że na platformie Drzwi do kultury, można obejrzeć operę „Raj utracony” Krzysztofa Pendereckiego. Nagrania dokonano podczas premiery w Teatrze Wielkim w Łodzi w listopadzie ubiegłego roku. 1 września odbyła się premiera audiowizualna baśni operowej „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka. Kolejnym planowanym przez instytucję nagraniem będzie „Wieczór baletowy kompozytorów polskich” m.in. z „Harnasiami” Karola Szymanowskiego.
Poza działalnością artystyczną Teatr Wielki w Łodzi planuje pozyskać środki z funduszy europejskich w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) - Priorytet FENX.O7. Zakres rzeczowy projektu obejmuje działania inwestycyjne w zakresie efektywności energetycznej, adaptacji niewykorzystanych przestrzeni oraz działań modernizacyjnych w zakresie poprawy infrastruktury zabytkowej i niezabytkowej budynku.
Dyrektor prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski wraz z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi serdecznie zaprasza na wszystkie wydarzenia nadchodzącego sezonu artystycznego.