EN

17.06.2024, 09:16 Wersja do druku

Łódź. Jubileuszowy festiwal „Kolory Polski”

Filharmonia łódzka zaprasza n jubileuszową edycję Festiwalu Wędrownego  „Kolory Polski”. Już po raz 25. w czasie wakacji można odbywać muzyczne podróże: po najciekawszych zakątkach województwa łódzkiego i najbardziej fascynujących kierunkach w muzyce rożnych epok i stylów.

fot. mat. organizatora

Preludium festiwalu odbędzie się 30 czerwca w Leszczynku koło Kutna. Ze sceny plenerowej w zabytkowym zespole dworsko-parkowym popłyną dźwięki polskich hitów muzyki rockowej ostatniego ćwierćwiecza w nowych aranżacjach. Na inaugurację zapraszamy 6 lipca do kościoła Pijarów w Łowiczu, gdzie zabrzmi muzyka Georga Friedricha Haendla.  Później odwiedzimy m.in. Lutomiersk, Dobroń, Lipce Reymontowskie i Kutno, by 31 sierpnia powrócić z finałem do Filharmonii Łódzkiej. Każdy koncert odbędzie się w innym miejscu; to okazja, by poznać zabytkowe drewniane kościółki, okazałe świątynie, do których zwykle zdążają pielgrzymki, muzea i malownicze plenery. A wszystko stosunkowo niedaleko od domu! Wystąpią światowej sławy artyści, laureaci międzynarodowych nagród.

W sumie czeka nas 18 letnich koncertów we wszystkie wakacyjne soboty i niedziele. Każdy miłośnik sztuki dźwięków znajdzie coś dla siebie: w programie jest muzyka dawna, muzyka filmowa (ze słynnego już serialu „1670”!) folklor, w tym etno z różnych stron świata, śpiewy cerkiewne (w wykonaniu chóru Varslavia – zdobywcy Grand Prix tegorocznych Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej), jazz. Nie może zabraknąć klasyki w najlepszym wykonaniu; wakacyjne wieczory wyjątkowo smakują w towarzystwie kwartetów smyczkowych Mozarta, „Czterech pór roku” Vivaldiego czy kameralnych kompozycji Chopina i Schumanna. W stulecie przyznania Nobla Reymontowi za powieść „Chłopi” będziemy bawić się w Lipcach Reymontowskich do muzyki zespołu Tęgie Chłopy. Warto zwrócić uwagę na prawykonania utworów skomponowanych specjalnie dla festiwalu: Koncert polski na akordeon i orkiestrę smyczkową Leszka Kołodziejskiego wykonają Olo Stachowski, Motion Trio i orkiestra Aukso, Royal Symphonic Jazz Suite Sławka Jaskułke uświetni finał festiwalu.

Na wszystkie koncerty z wyjątkiem finałowego wstęp jest wolny. Szczegółowy repertuar znajdą Państwo na stronie internetowej Filharmonii Łódzkiej: https://filharmonia.lodz.pl/pl/25-festiwal-filharmonii-lodzkiej-kolory-polski

Źródło:

Materiał nadesłany