EN

31.10.2022, 08:42 Wersja do druku

Łódź. Jakub Szydłowski zaczyna pracę nad autorskim musicalem „Dracula”

Będzie mrocznie, widowiskowo i z rozmachem. Jakub Szydłowski, reżyser, a zarazem dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi, wystawi na łódzkiej scenie autorski musical, oparty na słynnej powieści Brama Stokera – „Dracula”.  Sam tworzy libretto i jak zapowiada, zamierza odczytać znaną historię na nowo, choć nie zabraknie dobrze znanych postaci. Muzykę do spektaklu komponuje Jakub Lubowicz. 

fot. mat. teatru

Premiera spektaklu planowana jest na 2024 rok, trudno więc na razie mówić o szczegółach. Wiadomo już, że musical będzie w całości oparty na znanej powieści Brama Stokera, ale pewne wątki zostaną poprowadzone inaczej niż w literackim pierwowzorze czy jego najbardziej znanych kinowych adaptacjach.

Twórcy zapowiadają, że na scenie obok Draculi, pojawią się postaci znane miłośnikom tej opowieści – Van Helsing czy Mina. Spektakl ma być zrealizowany z rozmachem, który stał się już znakiem rozpoznawczym musicali na scenie przy ul. Północnej w Łodzi. Zakładana jest szeroka, wieloobsadowa forma, widowiskowa scenografia, a orkiestracja przewiduje pełny, klasyczny skład symfoniczny z dodatkiem kilku nietypowych instrumentów.

– Ostatnio bazowaliśmy na głośnych formatach, często zza oceanu, przyszedł czas na spektakl w pełni autorski – zapowiada Jakub Szydłowski. Do współpracy przy tworzeniu spektaklu Szydłowski zaprosił też uznanego kompozytora – Jakuba Lubowicza, odpowiedzialnego między innymi za sukces spektaklu „Piloci”, który nie schodził z desek warszawskiego teatru Roma przez dwa lata.

Duet twórców znany jest również łódzkiej publiczności – Jakub Lubowicz był kierownikiem muzycznym musicalu „Pretty Woman” czy spektaklu dla młodego widza - „Tadek na tropach Minotaura”, reżyserowanych przez Szydłowskiego, a wystawionych przez Teatr Muzyczny w Łodzi. 

Źródło:

Materiał nadesłany