EN

7.06.2023, 16:28 Wersja do druku

Łódź. „Finisaż” - premiera w Teatrze im. S. Jaracza

Ostatnia premiera sezonu teatralnego: przejmująca historia jednego z najwybitniejszych artystów dwudziestego wieku, związanego z Łodzią – Jerzego Nowosielskiego. Prapremiera dramatu Antoniego Wincha w reżyserii Marka Pasiecznego 17 czerwca o 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza w Łodzi. Pokaz przedpremierowy 16 czerwca o 18.00, spektakl popremierowy 18 czerwca o 19.00.

mat. teatru

Jerzy Nowosielski uważany jest za jednego z najciekawszych i najważniejszych artystów. Był malarzem, rysownikiem,
ale także scenografem i pisarzem ikon. W młodości należał do środowiska skupionego wokół Tadeusza Kantora, w późniejszych latach był członkiem tzw. „II Grupy Krakowskiej”. Zafascynowany wschodniogalicyjskim malarstwem ikonowym. Należał do wspólnoty Ławry św. Jana Chrzciciela. Mimo, że był silnie związany z Krakowem, przez kilka lat, wraz z żoną Zofią,
mieszkał w Łodzi, przy ulicy Narutowicza 113.

W naszym mieście prowadził zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, pełnił także funkcję kierownika artystycznego Państwowej Dyrekcji Teatrów Lalek i tworzył scenografię dla teatrów lalkowych. Świadectwo fascynacji niegdysiejszym „miastem włókniarzy” dał, malując serię obrazów zatytułowanych „Pejzaż łódzki”. Ikonostasy i malowidła Nowosielskiego zdobią między innymi Kościół we francuskim Lourdes, Kościoły w Tychach, na krakowskich Azorach, we Wrocławiu czy Warszawie oraz cerkwie.

– Długo zastanawiałem się nad przyjęciem propozycji realizacji tego spektaklu, ponieważ znałem osobiście Jerzego Nowosielskiego. Jako student reżyserii byłem słuchaczem jego wykładów o malarstwie, ale też kilka razy rozmawialiśmy prywatnie. Jednak gdy przeczytałem tekst i zacząłem sobie wyobrażać spektakl, sytuacje między aktorami, zobaczyłem, że nie będzie to biografia, a opowieść o człowieku, który tak jak my wszyscy popełnił wiele błędów – mówi Marek Pasieczny, reżyser przedstawienia.

W spektaklu twórcy zderzają ze sobą młodego Jerzego Nowosielskiego, z początkowego etapu kariery (w tej roli Mateusz Czwartosz), z artystą u schyłku życia, który stara się ostrzec dawnego siebie przed popełnieniem swoich błędów. W sztuce pojawia się on pod pseudonimem, którego faktycznie używał Nowosielski – George Passin (Andrzej Wichrowski). Obu towarzyszy żona Zofia, także artystka, scenografka. Jako dwudziestosiedmioletnią żonę widzowie zobaczą Agnieszkę Skrzypczak, zaś w Zofię z późniejszego okresu wciela się Dorota Kiełkowicz. Obok żony, Nowosielski miał także swoją muzę, Kingulę (gościnnie występująca Karolina Piwosz).

–„Finisaż” opowiada o życiu artysty nie w sposób dokumentalny, lecz literacko przetworzony, metaforyczny i poetycki – mówi Antoni Winch, autor tekstu – jest to historia nasycona czarnym humorem i melancholią. Mówi o zbawieniu duszy. W jego historii zawierają się pytania, zwątpienia, nadzieje, jest w niej pasja, geniusz, strach i gorycz.

W scenografii do spektaklu wykorzystano reprodukcje dzieł Jerzego Nowosielskiego, więc, jak zapowiadają twórcy, będzie także swego rodzaju wystawą prac artysty. Autorem kostiumów i scenografii jest Maciej Lewik. Przy przedstawieniu nieocenioną pomocą służył także Janusz Pokrywka – student Jerzego Nowosielskiego, z którym reżyser konsultował swoje pomysły.

Wyjątkową muzykę skomponował Robert Łuczak. Dzięki uprzejmości Galerii Starmach, właściciela praw do świeckiej spuścizny twórczości Jerzego Nowosielskiego, w spektaklu i identyfikacji graficznej wykorzystywane zostały obrazy Jerzego Nowosielskiego. Twórcy składają także podziękowania dla Parafii Prawosławnej w Krakowie, właściciela autorskich praw majątkowych do twórczości prof. Jerzego Nowosielskiego o tematyce sakralnej, za nieodpłatne użyczenie dzieł oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi za udostępnienie pracowni malarskiej i parku okalającego ASP, w których to zostały wykonane zdjęcia do spektaklu.

Prapremiera „Finisażu” Antoniego Wincha w reżyserii Marka Pasiecznego odbędzie się w sobotę 17 czerwca o godzinie 19.00.
Spektakl przedpremierowy 16 czerwca o 18.00, a ostatni spektakl w sezonie 18 czerwca o 19.00 na Scenie Kameralnej.
Bilety do kupienia w kasie i na stronie teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany