EN

10.04.2024, 09:04 Wersja do druku

Łódź. Finał Polskiej Platformy Tańca 2024 – w dniach 18–21 kwietnia

W dniach 18-21 kwietnia w Łodzi odbędzie się finał Polskiej Platformy Tańca 2024. "Jest to szansa na wzmocnienie widoczności polskiej wartości artystycznej poza granicami naszego kraju. To doskonała przestrzeń na ważne spotkania i wymianę doświadczeń" - oceniła podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska.

fot. mat. organizatora

Jak napisano na stronie MKiDN, "Polska Platforma Tańca 2024 to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących polski taniec na arenie międzynarodowej bez podziałów na gatunki i style". "Oprócz udziału w spotkaniach, warsztatach i panelach dyskusyjnych, uczestnicy wydarzenia zobaczą najciekawsze spektakle taneczne zrealizowane w Polsce lub przez polskich choreografów" - poinformowano.

Wiceminister Cienkowska podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie powiedziała, że "taniec nie tylko łączy pokolenia, ale i kultury". "Polska Platforma Tańca jest szansą na wzmocnienie widoczności polskiej wartości artystycznej poza granicami naszego kraju. To doskonała przestrzeń na ważne spotkania i wymianę doświadczeń. Często stają się one pierwszym krokiem do współpracy ludzi tańca z zagranicznymi kuratorami i dyrektorami największych prestiżowych festiwali na świecie" – podkreśliła.

Polska Platforma Tańca jest jednym z kluczowych profesjonalnych wydarzeń branżowych. Celem projektu jest wspieranie polskich przedstawicieli tańca – zarówno choreografów, tancerzy, jak i producentów – w budowaniu efektywnej współpracy międzynarodowej i promocji polskiego tańca poza granicami kraju. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są zagraniczni menedżerowie, prezenterzy, producenci, promotorzy tańca, dyrektorzy festiwali oraz przedstawiciele innych platform tańca z całego świata.

MKiDN podało, że "ważnym elementem przedsięwzięcia jest otwarty konkurs, mający na celu wyłonienie i promocję najciekawszych spektakli tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów w wyznaczonym czasie". Wybrane w drodze konkursu polskie produkcje taneczne prezentowane są podczas finału. W czasie trwania wydarzenia organizowane są liczne spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne.

Finał 8. odsłony Polskiej Platformy Tańca odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia w Łodzi. "Wybór tegorocznego gospodarza nie był przypadkowy – Łódź jest ważnym ośrodkiem rozwoju edukacji tanecznej oraz promocji sztuki tańca" - czytamy w komunikacie MKiDN.

Spektakle, które będą zaprezentowane w Łodzi podczas finału, zostały wybrane przez dziesięcioosobową Komisję Artystyczną składającą się z przedstawicieli artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca. Spośród niemal osiemdziesięciu zgłoszonych przedstawień Komisja wybrała piętnaście.

W programie, oprócz oferty skierowanej wyłącznie do profesjonalistów, znalazły się również wydarzenia towarzyszące – panele dyskusyjne, warsztaty, prezentacje – otwarte dla szerokiej publiczności.

Od 2013 r. głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a każda kolejna edycja wydarzenia odbywa się w innym mieście przy współpracy z lokalnymi instytucjami, organizacjami i środowiskami tańca. Współorganizatorem tegorocznego wydarzenia jest Materia oraz Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

Polska Platforma Tańca 2024 jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dofinansowuje także Urząd Miasta Łodzi.

Program finału PPT 2024: https://polskaplatformatanca.pl/program/.

Źródło:

PAP