EN

26.02.2024, 09:10 Wersja do druku

Łódź. Dziś pogrzeb Zygmunta Zająca

W wieku 95 lat zmarł Zygmunt Zając, znakomity śpiewak operowy. Artysta był wieloletnim solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Ewangelickim. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Łódzkim”.

fot. mat. teatru

Zygmunt Zając na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego stworzył dziesiątki pierwszoplanowych partii tenorowych, z których każda przyciągała uwagę i publiczności, i krytyki teatralnej. Melomani pamiętają artystę w znakomitych kreacjach, m.in. w „Otellu" Giuseppe Verdiego (partia tytułowa), „Halce" Stanisława Moniuszki (Jontek), „Aidzie" Verdiego (Radames), „Carmen" Georgesa Bizeta (Don Jose), „Walkrii" Richarda Wagnera (Siegmund), „Borysie Godunowie" Modesta Musorgskiego (Wasilij Szujski). Swój bogaty repertuar śpiewak prezentował gościnnie w większości teatrów w kraju i wielu scenach zagranicznych.

Solistą Teatru Wielkiego w Łodzi był od roku 1970. Był także cenionym doktorem medycyny - laryngologiem, a tę „dwoistość" swojej kariery tłumaczył słowami: „medycynę każdy może studiować, nauczyć się, skończyć, ale śpiewać w operze mogą nieliczni".

„Odszedł znakomity Artysta, ceniony Lekarz i lubiany Człowiek" - pożegnał muzyka łódzki Teatr Wielki.

Pogrzeb Zygmunta Zająca odbędzie się w poniedziałek 26 lutego od godz. 12.30 na Cmentarzu Ewangelickim na ul. Ogrodowej w Łodzi.

***

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Zygmunta Zająca, znakomitego Śpiewaka o wspaniałym tenorowym głosie, który całe swoje zawodowe życie związał z Operą Łódzką i Teatrem Wielkim w Łodzi.

Rozstajemy się ze znakomitym Artystą, ale również lekarzem laryngologiem, który łączył dwie pasje - śpiew i pomoc pacjentom.

Żegnamy Wielkiego Artystę, wspaniałego Kolegę i Przyjaciela naszego Teatru, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Łącząc się w smutku Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.

Dyrekcja i Pracownicy Teatru Wielkiego w Łodzi

Tytuł oryginalny

Zmarł Zygmunt Zając, śpiewak operowy, solista Teatru Wielkiego w Łodzi

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 47

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

26.02.2024