Jutro, 27 marca celebrować będziemy Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony na świecie jest już po raz 60. Tego dnia w Teatrze Wielkim i planowaliśmy zaprezentować - po raz pierwszy z udziałem publiczności - operę komiczną "Don Pasquale" Gaetana Donizettiego w błyskotliwej reżyserii Michała Znanieckiego i w imponujących dekoracjach Luigiego Scoglio (spektakl miał swoją premię online w grudniu 2020). Po raz kolejny już nie możemy zaprosić Państwa do osobistej wizyty w teatrze, by wygodnie zasiąść w fotelach na widowni i delektować się muzyką na żywo tego wspaniałego dzieła.
DZIEŃ TEATRU W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI - koncert, wywiady, wspomnienia.
Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Teatru i do odwiedzin naszych portali społecznościowych, Cyfrowego Muzeum oraz platformy VOD:
CHÓRALNE SOLO - koncert online
Nikt nie ma wątpliwości jak ważną rolę w teatrze operowym odgrywa chór. W łódzkiej operze zespół chóru - pod kierownictwem Macieja Salskiego - to ponad sześćdziesięciu artystów śpiewaków pełnych pasji i zamiłowania do muzyki. To właśnie w sobotę - w Międzynarodowym Dniu Teatru - zaprezentujemy Państwu koncert online w Ich wykonaniu w reżyserii i aranżacji Przemysława Reznera. Artystom chóru towarzyszyć będą cztery znakomite solistki naszego Teatru: Anna Wierzbicka, Aleksandra Wiwała, Agnieszka Makówka i Olga Maroszek oraz pianista Zbigniew Rymarczyk. W prezentowanym materiale zobaczą Państwo również jak wyglądają przygotowania artystów na chwilę przed wyjściem na scenę! Zapraszamy na VOD oraz YouTube naszego Teatru od godz. 12:00.
TEATR WIELKI ZZA KULIS
W ten sobotni wieczór zapraszamy Państwa również przed telewizory - na antenie TVP 3 Łódź Leszek Bonar w programie Teatr Wielki zza Kulis pokaże, jak wyglądały przygotowania do największego wydarzenia w ostatnim czasie - premiery opery Don Carlos. Niestety ze względu na rozwój pandemii drugi ze spektakli musiał zostać na chwilę obecną odwołany. Niemniej jednak ekipa TVP 3 Łódź gościła na próbach obu spektakli, tej z udziałem znakomitych solistów Teatru Wielkiego w Łodzi, jak i w dniu premiery z udziałem światowych gwiazd opery. W materiale reportażowym ujrzą Państwo m.in. rozmowy z solistami, przygotowania jak i fragmenty przedstawienia.
MISTRZOWIE I ICH UCZNIOWIE
Nowy cykl wywiadów z artystami - byłymi i obecnymi solistami Teatru Wielkiego w Łodzi - pt. Mistrzowie I Ich Uczniowie zainaugurowaliśmy spotkaniem z Delfiną Ambroziak i Tadeuszem Kopackim, którzy wspominali nie tylko swoje sukcesy sceniczne, ale również wspaniałe grono absolwentów Akademii Muzycznej, którzy święcą teraz triumfy na scenach całego świata (odcinek można obejrzeć TUTAJ). W najbliższą niedzielę zachęcamy do oglądania kolejnego odcinka z tego cyklu, którego gościem będzie prof. Piotr Miciński oraz jego studenci. Artysta związany był z łódzkim Teatrem Wielkim ponad 20 lat, tworząc szereg niezapomnianych ról operowych. Obecnie występuje na wielu scenach nie tylko Europy nie zapominając oczywiście o swoich studentach. Odcinek będzie możliwy do obejrzenia w ramach YouTube Dni Kultury - premiera w niedzielę o godz. 14:00.
WOJCIECH SIUDMAK I ROBERT ULATOWSKI W RADIU ŁÓDŹ
W niedzielny wieczór zapraszamy do słuchania w Radiu Łódź (w paśmie Strefa Kultury, godz. 21:00) drugiej już audycji poświęconej działalności naszego Teatru. Pozostając w atmosferze zeszłotygodniowej premiery Don Carlosa redaktor Anna Groblińska rozmawiać będzie z Robertem Ulatowskim, solistą naszego Teatru, który wystąpił jako Wielki Inkwizytor u boku światowej sławy gwiazd oraz z Wojciechem Siudmakiem, wybitnym malarzem, którego obrazy zostały wykorzystane w spektaklu w specjalnie zaprojektowanych projekcjach multimedialnych. Na kolejne wiadomości z naszego Teatru zapraszamy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, oczywiście w Radiu Łódź.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone zostało w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku, podczas IX światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ( International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach. Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI, a obchody Światowych Dni Teatru mają na celu promocję i międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększania współpracy ludzi teatru; uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.
Więcej o historii Międzynarodowego Dnia Teatru znajdą Państwo na naszym Cyfrowym Muzeum.
Świętujmy zatem Międzynarodowy Dzień Teatru wspólnie, jeśli nie w Teatrze to online!
Wspierajmy sztukę i dbajmy o siebie.