Studenci Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej przygotowują premierę kolejnego spektaklu dyplomowego. Tym razem będzie to sztuka „Kopciuch” autorstwa Janusza Głowackiego.
„Kopciuch" to jeden z najważniejszych dramatów Janusza Głowackiego (autor jest upamiętniony w Łodzi muralem), który polską prapremierę teatralną miał w 1979 roku. Akcja sztuki toczy się w domu poprawczym dla dziewcząt, do którego zjeżdża ekipa telewizyjna, by nakręcić reportaż o przygotowywanym przez wychowanki przedstawieniu „Kopciuszka". Inscenizację ze studentami Szkoły Filmowej na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi przygotowuje Cezi Studniak i nadaje tej opowieści współczesny wymiar.
- Tekst Janusza Głowackiego trafnie „złożył" mi się z naszą dziwną współczesnością, w której panuje przyzwolenie na przemoc - podkreśla reżyser przedstawienia. - To przemoc, która pod przykrywką rozmaitych socjotechnik i mód staje się legalna. W dodatku tę przemoc i zniewolenie narzucamy sobie sami. W naszym spektaklu przenosimy ten tekst w inną rzeczywistość, to nie jest już zakład zamknięty dla dziewcząt, ale dzięki temu tym bardziej wydało nam się intrygujące, że teraz nikogo nie trzeba do przemocowych zachowań przymuszać. Sami sobie generujemy potrzebę udowadniania, że jesteśmy od kogoś lepsi, że nam więcej wolno, bo nas na to stać, bo możemy.
Inscenizacja wypełniona jest piosenkami, autorem muzyki jest Łukasz Wójcik-Zawierucha. Scenografię zaprojektował Michał Hrisulidis, a kostiumy - Barbara Sikorska-Bouffał. W obsadzie znaleźli się: Waldo Bastida, Maciej Bisiorek, Dawid Dąbrowski, Michalina Dworzaczek, Klaudia Kuźmińska, Sara Lityńska, Mateusz Rozwadowski, Magdalena Sękiewicz, Filip Wawrecki, Matylda Wojsznis, Zofia Wysocka, Ines Żuk.
- Bardzo interesujący wydał mi się pomysł reżysera, który zauważył, że postacie tego dramatu można podzielić na klasy płciowe, które są bardzo odległe od siebie, z których jedna wyzyskuje drugą i na odwrót - podkreśla Filip Wawrecki, grający w spektaklu Producenta. - Na początku pracy nad spektaklem miałam pewien opór przed scenami prezentującymi przemoc postaci męskich wobec kobiecych, ale pomogło mi to, że dobrze się znamy, jesteśmy ze sobą w szkole cztery lata i te sceny powstawały w naprawdę bezpiecznych warunkach - dodaje Klaudia Kuźmińska, wcielająca się w postać Siostry II.
Premiera spektaklu odbędzie się w czwartek 16 stycznia od godz. 19.07. Kolejne pokazy zaplanowano na 17, 18, 19, 25, 26 i 27 stycznia. Warto przypomnieć, iż „Kopciuch", tuż po swojej prapremierze, został wystawiony w roku 1980 w łódzkim Teatrze Powszechnym przez Romana Kłosowskiego.