EN
21.02.2022, 09:41 Wersja do druku

Łódź. "Artysta. Wizjoner" tematem XXVIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

"Artysta. Wizjoner " będzie tematem przewodnim XXVIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W ramach rozpoczynającego się 19 marca cyklu wydarzeń zaplanowano osiem przedstawień oraz dwie wystawy, koncert i konferencję o twórczości Krystiana Lupy.

fot. mat. organizatora

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku i jest jednym z najważniejszych i najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w Polsce.

W tym roku myślą przewodnią swoistego święta teatru będzie artysta, jako wizjoner.

"Spektakle tematycznie skupią są wokół kondycji człowieka, dekonstrukcji świata wartości oraz wolności i jej granic" – zapowiedziała dyrektor artystyczny festiwalu Ewa Pilawska. Dodała, że uczestnicy festiwalu będą poszukiwać odpowiedzi m.in. na pytania: dlaczego potrzebujemy wizjonerów w teatrze, jakie przestrzenie wypełniają, czy dzięki nim czujemy i widzimy więcej i dlaczego potrzebujemy wizjonerów?

Cykl przedstawień zainauguruje 19 marca pokaz "Dziadów" w reż. Mai Kleczewskiej. "Na ten spektakl zaprosimy widzów do Teatru Słowackiego w Krakowie. Na tamtej scenie +Dziady+ mają ciężar i ładunek artystyczny, który trudno byłoby przenieść. Architektura, neobarokowe dekoracje, malowana kurtyna Siemiradzkiego i historia tego miejsca powodują, że w Teatrze Słowackiego +Dziady+ mają niepowtarzalny wydźwięk" – wyjaśniła.

Bilet na spektakl obejmuje przejazd do Krakowa i powrót do Łodzi autokarami oraz nocleg w hotelu w Krakowie.

Kolejne przedstawienia zaplanowano na scenach łódzkiego Teatru Powszechnego.

"W marcu i kwietniu zobaczyć będzie można między innymi spektakle w reżyserii Iwana Wyrypajewa, Anny Augustynowicz, Bartosza Szydłowskiego, Iwo Vedrala, Małgorzaty Bogajewskiej. Zaprezentujemy też dwie nasze prapremiery zrealizowane specjalnie na festiwal. Pierwszą będzie +Maria+ – sztuka Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Druga to +Imagine+ w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie" – zaznaczyła Pilawska.

W repertuarze znalazły się: "1.8 M" w reż. Wyrypajewa (Nowy Teatr w Warszawie), "Odlot" w reż. Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie), "Śnieg" w reż. Szydłowskiego (koprodukcja m.in. Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i Teatru Śląskiego), "Ciemna woda" w reż. Vedrala (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku), "Wujaszek Wania" w reż. Bogajewskiej (Teatr Ludowy w Krakowie).

"W ramach festiwalu zaprosimy także na projekcje zapisów dwóch spektakli w reżyserii Krystiana Lupy, które zrealizował w ostatnim czasie poza Polską. Pokażemy +Austerlitz+ z Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie oraz +Dziennik Szaleńca+ zrealizowany w Chinach" – dodała dyrektor Powszechnego.

Zaplanowano także międzynarodową konferencję poświęconą twórczości Lupy oraz dwie wystawy. Pierwsza zatytułowana "Krystian Lupa. Wizje. Wglądy" opowie o dorobku artystycznym reżysera, druga zaś to prezentacja jego rysunków. Program dopełni "Climate Keys", czyli prapremierowe wykonanie projektu koncertowo-edukacyjnego zrealizowanego specjalnie na festiwal.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończy się 27 kwietnia. Jednym z patronów medialnych jest PAP.

Źródło:

PAP