EN

5.12.2022, 15:44 Wersja do druku

Łódź. „Akty" Aurory Lubos w AOIA

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych po raz kolejny zaprasza na spektakl poruszający społecznie ważny temat. „Akty” w reżyserii Aurory Lubos to sztuka zaangażowana, zabierająca głos w sprawie przemocy domowej.

fot. mat. organizatora

"AKTY"  powstały w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie, jest moją odpowiedzią na przeczytane listy, rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy, inspirowaną warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom. Podczas tych spotkań miałam możność poznać ich emocjonalność, delikatność i siłę. - mówi Aurora Lubos, reżyserka spektaklu.

Poruszający spektakl będzie można bezpłatnie obejrzeć 18 grudnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282. „Akty” były pokazywane m.in. w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014 oraz w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Projekt został zrealizowany dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Jaki był jego cel? - Nie chcę wyrażać swojej opinii, chcę moimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie, w ogóle głosu nie mają. A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty - fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy. - wyjaśnia Aurora Lubos, reżyser spektaklu. - To nie ja mówię: „Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi, znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojarzenie, braki w pamięci… Jest mi wstyd - za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi…” - dodaje Aurora Lubos.

Muzykę do “Aktów” stworzyła grupa Motion Trio. Reżyseria, choreografia, scenografia i wykonanie - Aurora Lubos.
W przeddzień spektaklu odbędą się również warsztaty z artystką: warsztat zamknięty w Domu Samotnej Matki w Łodzi, a także warsztat otwarty dla tancerzy, aktorów, performerów i amatorów zainteresowanych tematyką poruszaną w twórczości artystki.

Aurora Lubos - od 2000 roku aktorka brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre oraz niezależna artystka związana z Gdańskiem. W swoich pracach porusza tematy trudne, tworząc sztukę zaangażowaną społecznie. Medium wybiera w zależności od tego o czym chce opowiedzieć, jej przekaz wyraża się poprzez różne formy. Artystka współpracowała między innymi z Teatrem Tańca Gdańsk, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bałtyckim Uniwersytetem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw, Klubem Winda przy Gdańskim Archipelagu Kultury, Klubem Żak w Gdańsku, Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Rusocinie.

Na spektakl oraz warsztaty otwarte konieczne są zapisy:
[email protected], lub telefoniczne 42 633 26 41.

Więcej informacji o warsztatach otwartych:
http://www.aoia.pl/wydarzenie/2022/12/17/jedenaste-nie-badz-obojetny

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Ruch kreuje przyszłość".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi. Honorowy patronat Prezydent Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany