EN
17.03.2022, 11:14 Wersja do druku

Łódź. Akcja „Dotknij Teatru 2022”

Organizatorem akcji jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. To już 12. łódzka edycja Dotknij Teatru. W tym roku odbędzie się̨ w cieniu wojny, pod hasłem NADZIEJA?.

fot. mat. organizatora

Akcja Dotknij Teatru 2022 potrwa od 25 marca do 10 kwietnia. W ramach akcji odbędą się 33 wydarzenia, w tym: premiery teatralne, performance, spektakle gościnne, wystawy fotograficzne, wykłady, warsztaty, spotkania. Wydarzenia będą się odbywały w różnych instytucjach kultury, szczegółowy harmonogram i warunki uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej  dotknijteatru.pl/ oraz aoia.pl. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Podczas inauguracji DT 2022, która odbędzie się 25 marca, zobaczymy spektakl Lubelskiego Teatru Tańca „W moim początku jest mój kres” w reżyserii Joanny Lewickiej.

W ramach programu Dotknij Teatru 2022 będzie można zobaczyć aż siedem premier teatralnych:
- „Dzieci i ryby” w reżyserii Przemysława Jaszczaka z Teatru Pinokio w Łodzi w koprodukcji z Teatrem Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi
- „Otwarte, Gładkie, Białe, Chłodne” w reżyserii Zyty Polkowskiej i Noemi Wrzos z Teatru Rajstopy
- „Cienie wieży” w reżyserii Darii Szymańskiej z Connecting Arts and Theatre Dance Company
 - „Przy nadziei” w reżyserii Mateusza Olszewskiego
- „Hope in Cage?” w reżyserii Julianny K. Siedler- Smuga
- „Dziewucha” reż. Justyny Schabowskiej
- „Litania do radości” reż. Anny Ciszowskiej.

W Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca, zobaczymy spektakl „Novecento” w reżyserii Marcina Brzozowskiego, który będzie można zobaczyć w Teatrze Szwalnia w Łodzi.

Integralną częścią akcji Dotknij Teatru są warsztaty np. „Teatr jako arsenał narzędzi edukacyjnych i metod pracy z życiem” prowadzony przez Anną Ciszowską i Kubę Adamowskiego czy „Siewcy snów” Bożki Rydlewskiej i Katarzyny Tercz, „Prawo do teatralnej porażki. Kreatywne strategie pracy z porażką̨ w doświadczeniu twórców teatru szkolnego” Anny Ciszowskiej,  „Dzieci i ryby” Marty Magalskiej i Justyny Rogowskiej, „Warsztat twórczy dla seniorów z Teatrem Ponadczasowi” prowadzony przez Aleksandrę Czerczyńską.

Zapraszamy też na instalację performatywną „NADZIEJA - rOzDDZIAŁ OTWARTY”, która zostanie stworzona przez Stowarzyszenie Portiernia Sztuki, performance plenerowy „Siewcy Snów” przygotowany przez B. Rydlewską i K. Tercz.

W ramach Dotknij Teatru Katarzyna Wielechowska wygłosi wykład „Fenomen radości” a w Radio Żak usłyszeć będzie można debatę radiową „O teatrze przyszłości i nadziejach w teatrze” przygotowaną przez Katedrę Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło:

Materiał nadesłany