EN

7.10.2020, 17:34 Wersja do druku

Łódź. Akademia Muzyczna zainaugurowała nowy rok akademicki

mat. Akademii Muzycznej w Łodzi

Akademia Muzyczna w Łodzi zainaugurowała w środę nowy rok akademicki. Na wszystkich kierunkach i stopniach studiów uczyć się będzie blisko 900 osób. Dopełnieniem wydarzenia był m.in. koncert, w którym wystąpił kwartet smyczkowy Venus String Quartet złożony ze studentek uczelni.

Podczas uroczystości rektor Akademii Muzycznej prof. Elżbieta Aleksandrowicz zwróciła się do nowych studentów. "Szczególnie serdecznie witam studentów pierwszego roku, którzy przekraczając progi uczelni, rozpoczynają nowy etap w swoim w życiu. Etap dorosłości i odpowiedzialności" - mówiła.

Zwróciła uwagę, że będzie to dla nich "czas wyzwań, artystycznych uniesień i doświadczeń wynikających z autentycznych emocji". Jak mówiła, sztuka muzyczna to nie tylko język komunikacji pozawerbalnej, który porusza wyobraźnię i uczucia, ale przede wszystkim pozwala doświadczyć samego siebie w sposób indywidualny. Podkreśliła, że podstawowym zadaniem uczelni jest kształcenie i rozwijanie osobowości artystycznej.

Według niej trudny czas pandemii jest wyzwaniem dla realizacji zaplanowanych przedsięwzięć edukacyjnych, artystycznych i naukowych. "O tym, czy działalność uczelni będzie przeniesiona do przestrzeni wirtualnych, zadecyduje otaczająca nas wszystkich rzeczywistość" - powiedziała.

Zapewniła, że akademia dołoży wszelkich starań, aby zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi odbiór wydarzeń artystycznych i artystyczno-naukowych był bezpieczny. "W razie konieczności, planujemy projekcje internetowe live wybranych koncertów i spektakli, a także rejestrację audio i wideo wydarzeń artystycznych oraz ich emisję w sieci" - dodała.

Przewodnicząca samorządu studenckiego Akademii Anna Durniat zachęcała nowych studentów do aktywnego działania w społeczności akademickiej i przekonywała, że studiować to znaczy poszukiwać, badać coś, obserwować, poznawać. "Czas, który tu spędzicie, jest czasem dla was i to właśnie od was będzie zależało, jak maksymalnie go wykorzystacie" - mówiła.

W trakcie wydarzenia rektor wręczyła również dyplomy i listy gratulacyjne obecnym na sali absolwentom Akademii Muzycznej, którzy w ostatnim roku ukończyli studia magisterskie z wynikiem celującym.

Wydarzeniem towarzyszącym inauguracji były: kameralny koncert w wykonaniu zespołu Venus String Quartet złożonego ze studentek uczelni oraz otwarcie wystawy "Progresje. Malarstwo i małe formy grafiki prof. Andrzeja Gieragi".

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Aleksandra Bęben naukę na pierwszym roku studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia rozpoczęło 279 młodych artystów, w tym 148 na studiach pierwszego stopnia. 62 studentów przyjęto również na studia niestacjonarne (52 osoby na studia licencjackie i 10 na studia magisterskie). Na wszystkich kierunkach i stopniach studiów w tym roku akademickim studiować będzie w łódzkiej Akademii Muzycznej blisko 900 osób.

Źródło:

PAP

Autor:

Jacek Walczak