EN

19.09.2023, 08:46 Wersja do druku

Litwa. Zakończyły się Trans/Misje Balticum 2023

W miniony weekend w Wilnie, Trokach i Miednikach odbył się IV Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Trans/Misje Balticum 2023.

fot. Ričardas Grigas/mat. organizatora

Otwarcie festiwalu odbyło się w piątek, 15 września w Trokach koncertem Ewy Rawluszewicz. Organizatorzy przygotowali propozycje z różnych obszarów sztuki, jak m.in. spektakl łotewskiego teatru z Dyneburgu „Kłamstwa bez zasad”, koncert Mrija_band i Darii Repalo, w którym brali udział wykonawcy z Ukrainy czy bardzo ciekawą propozycją w języku litewskim – monodram „Oskar Miłosz. Listy, poezja”, który w Beatos virtuvė wykonała gwiazda Teatru litewskiego, aktorka Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego Jolanta Dapkūnaitė. W czasie festiwalu widzowie mogli zobaczyć aż trzy wystawy, w tym ekspozycję współczesnych polskich plakatów teatralnych prezentowana w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, a w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu zaprezentowana została wystawa prac ukraińskiego artysty Jurija Grygorowicza.

W czasie trwania tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje Balticum przypadała wyjątkowo bolesna rocznica w dziejach Polaków na Wileńszczyźnie. – 17 września 1939 r. to dzień, którego nie chcieliśmy i nie mogliśmy nie uwzględnić planując nasz festiwal w tym terminie.

Dramat, jakiego doświadczyli Polacy na terenach, które zajęli Sowieci, upamiętniony został przez prezentację wystawy Podziemie Łączy na dziedzińcu zamku w Miednikach oraz spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej” na podstawie książki Sergiusza Piaseckiego o tym samym tytule w reżyserii Sławomira Gaudyna, który odbył się w siedzibie Ambasady RP w Wilnie. Spektakl w ten dzień obchodził swój jubileusz 10.lecia bezustannego grania w Polsce, Litwie, Ukrainie, Łotwie, Wielkiej Brytanii, Czechach oraz Słowacji.

IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Trans/misje Balticum 2023 — zbieg kultur i historii już 15–17 września w Trokach, Wilnie i Miednikach. Organizatorzy: Polski Teatr „Studio” w Wilnie, Galeria Sztuki „Fojė” i Muzeum Historyczne w Trokach. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023” za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Patronat medialny zw.lt i Radio znad Wilii.

Patronem Honorowym IV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje Balticum 2023 był Minister Kultury RL Simonas Kairys, patronem festiwalu Mer Rejonu wileńskiego Robert Duchniewicz, a Partnerami Honorowymi — J.E. Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Konstanty Radziwiłł i J.E. Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Republice Litewskiej Petro Beshta.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne