EN
10.09.2021, 18:03 Wersja do druku

Litwa. Rozpoczęły się X Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

mat. organizatora

Koncert w Domu Kultury Polskiej w Wilnie pt. „Polskie, arcypolskie: Nadzieja”, na który złożyły się największe szlagiery piosenki aktorskiej w nowych aranżacjach, zainaugurował w piątek X Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

W ciągu czterech dni festiwalu, odbywającego się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Piotra Glińskiego oraz pod patronatem pełnomocnika rządu RP do spraw Polonii i Polaków za granicą ministra Jana Dziedziczaka, zostanie zaprezentowanych osiem spektakli. Wystąpią polskie zespoły z Litwy, Ukrainy, Węgier, Czech i Wielkiej Brytanii.

Festiwalowi towarzyszą koncerty, wystawy, warsztaty, dyskusje.

„Cieszę się, że udało się stworzyć płaszczyznę, gdzie się spotykamy, poznajemy się, wymieniamy doświadczenia, doskonalimy warsztat i prezentujemy swój dorobek” – powiedziała PAP inicjatorka i organizatorka festiwalu, kierowniczka Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Lilia Kiejzik.

Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej odbywają się co dwa lata. Jest to jedynym festiwal teatralny poza granicami Polski, podczas którego spotykają się teatry działające w Europie, Ameryce i Azji oraz aktorzy zarówno zawodowi, jak i amatorzy.

W Wilnie, w ramach tego festiwalu, gościły polonijne teatry z Nowego Jorku, Australii, Niemiec, Austrii, Rosji.

W tym roku na scenach Wilna, Trok i Ejszyszek wystąpią m.in. Teatr Ludowy we Lwowie ze spektaklem „Hipnoza”, Polska Scena Poetycka Londyn zaprezentuje „Wieczór Poezji”, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przedstawi „Wiśniowy Sad”, a Zespół Teatralny im. Jerzego Cienciały w Wędryni przedstawi spektakl „No comment lub idioci w polityce”.

Festiwal zamknie w poniedziałek premiera przygotowanej przez wileński Polski Teatr „Studio” sztuki „Szkice o Polsce” w reżyserii Lili Kiejzik, przygotowanej w oparciu o teksty Cypriana Kamila Norwida.

Źródło:

PAP