EN

12.07.2021, 08:14 Wersja do druku

Legnica/Gdańsk. Monodram Pawła Palcata na SzekspirOFF

Nie tylko legnicko-opolski "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz uczestniczyć będzie w 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. W nurcie SzekspirOFF autorsko wyreżyserowany i wykonywany monodram „Odwzajemnienie” dwukrotnie wystawi na festiwalu legnicki aktor, dramatopisarz i reżyser Paweł Palcat. Prawdopodobny termin premiery to 31 lipca.

fot. Karol Budrewicz

- Spektakl „Odwzajemnienie”, wykorzystując motywy z szekspirowskiej „Burzy” próbuje w eksperymentalny sposób zbadać relację człowiek - zwierzę. Inspirując się doświadczeniem Veronique Le Guen, która spędziła 111 dni w jaskini, odcięta od świata, opowiem historię artysty zamykającego się w swoim wnętrzu. Towarzyszy mu pies. I to ta relacja i jej dynamika jest próbą opowiedzenia o miejscu nadwrażliwców w dzisiejszym świecie - objaśnia Paweł Palcat i dodaje, że praca nad monodramem nadal trwa i - zanim dojdzie do festiwalowej premiery - wiele może się jeszcze wydarzyć.

Firmowany przez - reaktywowany przez legnickich aktorów - offowy Teatr Zakład Krawiecki autorski monodram Pawła Palcata „Odwzajemnienie” to jeden z trzech spektakli-laureatów Konkursu SzekspirOFF Produkcje 2021 (pozostałe to: "Mist" – h.art company i Artura Grabarczyka oraz "Szekspir: makieta" – kolektywu dziewczyńskiego „blisko” Miry Mańki i Anny Rogóż). Laureatów, spośród 22 zgłoszonych produkcji, wyłoniła komisja kwalifikacyjna w składzie: p.o. dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński, kuratorka SzekspirOFF 2021 Katarzyna Knychalska oraz koordynatorka Festiwalu Joanna Śnieżko-Misterek.

Festiwalowy program SzekspirOFF uzupełni także 10 spektakli wyłonionych spośród 19 zgłoszonych do części Prezentacje 2021. – To już druga edycja w nowej formule Konkursu SzekspirOFF podzielonego na dwa moduły i dającego wsparcie produkcyjne wybranym spektaklom. Tym razem mamy wielką nadzieję, że ten nowy SzekspirOFF będziemy mogli skonfrontować z widzami na żywo – mówi Katarzyna Knychalska, kuratorka SzekspirOFF. – Oprócz tego, że udało się nam wybrać najciekawsze artystycznie propozycje, ułożyły się one też w bardzo różnorodny i interesujący zestaw, który będzie dla widzów atrakcyjny. Mamy bowiem w tym roku przedstawienia dramatyczne, lalkowe, taneczne i muzyczne, a każde z nich odważnie dialoguje z twórczością Szekspira – dodaje.

Obydwa konkursy organizowane są przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Źródło:

Materiał nadesłany