EN
8.10.2021, 10:45 Wersja do druku

Legnica. W Modrzejewskiej tworzą spektakl dla naj-najów

Takiego spektaklu jeszcze w legnickim teatrze nie było. "Rok na ziemi" reżyserowany przez Joannę Gonschorek będzie widowiskiem niemal pozbawionym słów i przeznaczonym dla najmłodszych widzów w wieku od roku do czterech lat. Premiera na Scenie Gadzickiego w sobotę 30 października.

fot. mat. teatru

Wszystko w tym przedstawieniu będzie inne od tego, czego doświadczali wcześniej widzowie Modrzejewskiej. Naj-naje usadzeni zostaną na poduszkach rozłożonych na scenie obrotowej, wokół nich zasiądą ich opiekunowie. Razem staną się centrum scenicznego świata, wokół którego toczyć się będzie akcja widowiska złożonego zasadniczo z wykreowanych obrazów (w tym w formie teatru cieni) i granych na żywo dźwięków.

Opowieść o zmieniających się porach roku ("Cztery pory roku" były roboczym tytułem przedstawienia), które będą też alegorią koła życia, toczyć się będzie w centrum Legnicy. Dzięki aktorom ożyją m.in. znane legniczanom pomniki. Na scenie pojawi się Julek (ustawiona naprzeciw teatru i przed Galerią Sztuki rzeźba  legnickiego artysty Edwarda Mirowskiego przedstawiająca małego urwisa w butach po starszym bracie, w gazetowej czapce na głowie i z wielkim tornistrem, z którego wystaje proca - ulubione miejsce fotograficznych sesji najmłodszych legniczan), ożyje Filip z legnickiego deptaku (pokaźnych rozmiarów rzeźba z brązu autorstwa profesora Zygmunta Januszewskiego, symbol i logo legnickiego Satyrykonu), do akcji wkroczy również Neptun z barokowej fontanny w Rynku. Dołączy do nich efektowny paw z parkowej woliery legnickiego mini-zoo.

Z uwagi na wiek głównych adresatów przedstawienia jedynymi słowami, które padną w jego trakcie będzie krótka przyśpiewka ("Wiosna, lato, jesień, zima. Coś się kończy, coś zaczyna. To natury krąg") wykonywana zbiorowo na zakończenie każdej z jego krótkich części (pór roku). Będzie też trochę klaunady i okazji do zabawy.

 - Aktorzy sprawią, że dzieci, a wraz z nimi ich starsi opiekunowie, poczują się uczestnikami tej historii: będą podlewać kwiatki, walczyć na gąbkowe śnieżki, dmuchać w jesienne liście, a wreszcie zagrają koncert na garnkach. Spektakl będzie także podpowiedzią dla rodziców, jak można aktywnie spędzać czas ze swoimi pociechami - objaśnia założenia scenicznego performansu dla najmłodszych reżyserka Joanna Gonschorek, na co dzień aktorka legnickiego teatru od lat prowadząca warsztaty dla dzieci i młodzieży.

fot. mat. teatru

"Rok na ziemi". Reżyseria: Joanna Gonschorek, scenografia: Szymon Antoniak, muzyka: Andrzej Janiga. Wystąpią: Magda Biegańska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Bartosz Bulanda i Mateusz Krzyk.

Premiera na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w sobotę 30 października o godz. 16.00, Bilet 30 zł. Kolejnych sześć przedstawień w dwóch cyklach: w sobotę 6 listopada o godz. 12.00, 14.30 i 16.00 oraz w niedzielę 14 listopada o godz. 12.00, 14.30 i 16.00. Bilety: 20 zł dziecko, 25 zł dorosły.

Widowisko realizowane jest z ministerialnej dotacji (58,5 tys. zł) w programie "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży".

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne