EN
28.10.2021, 08:25 Wersja do druku

Legnica. W Modrzejewskiej premiera spektaklu dla naj-najów

Pierwszy raz w swojej historii legnicki teatr przygotował spektakl dla najmłodszych widzów w wieku od roku do czterech lat. Niemal pozbawione słów barwne widowisko muzyczne "Rok na ziemi. Cztery pory roku" wyreżyserowała aktorka Joanna Gonschorek. Premiera na Scenie Gadzickiego w sobotę 30 października o godz. 16.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

- To jest dla nas duże wyzwanie i nasz pomysł na poszerzenie przestrzeni społecznej teatru, by otworzyć się na nowych widzów. Także na opiekunów maluchów, bowiem wielu z tej okazji zapewne po raz pierwszy pojawi się w teatrze. W mieście jednego teatru musimy grać na wielu fortepianach. Nigdy nie widziałem takiego spektaklu, choć wiem, że takie w Polsce powstają. Przyszła kolej na nas - na środowej (27 października), przedpremierowej konferencji prasowej objaśniał pomysł dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

W widowisku "Rok na ziemi. Cztery pory roku" wszystko będzie inne od tego, czego doświadczali wcześniej widzowie Modrzejewskiej. Naj-naje usadzone zostaną na poduszkach rozłożonych na scenie obrotowej, wokół nich zasiądą ich opiekunowie. Razem kilka razy zakręcą się wraz ze zmieniającymi się porami roku. Wspólnie staną się centrum scenicznego świata, wokół którego i na zewnątrz toczyć się będzie akcja widowiska złożonego zasadniczo z wykreowanych obrazów, w tym elementów pantomimy, teatru cieni i granych na żywo dźwięków. Będzie nieco klaunady i zaproszeń do zabawy.

-  Aktorzy sprawią, że dzieci, a wraz z nimi ich starsi opiekunowie, poczują się uczestnikami tej historii: będą podlewać kwiatki, walczyć na gąbkowe śnieżki, dmuchać w jesienne liście, a wreszcie zagrają koncert na garnkach. Opowieść o zmieniających się porach roku będzie też alegorią cyklu i koła życia, co podkreśli prosta piosenka ("Wiosna, lato, jesień, zima. Coś się kończy, coś zaczyna. Coś się rodzi, coś odchodzi. To natury krąg"),  którą chcielibyśmy śpiewać razem z widownią po każdej zmianie pory roku, w której toczy się akcja. Grana na żywo muzyka będzie łagodna i czuła, towarzyszyć nam będą też różne rytmiczne "przeszkadzajki". Zamiast słów pojawi się dźwiękonaśladowczy efekt dziecięcego gaworzenia. Z uwagi na wiek naszej widowni nad całością czuwa zaprzyjaźniona z teatrem konsultanka psychologiczna Aleksandra Lesiak - opowiada i tłumaczy legnicka aktorka Joanna Gonschorek, pomysłodawczyni scenariusza i reżyserka przedstawienia.

- Była pokusa, by całość zilustrować muzycznie znanymi cytatami z klasyki. Postawiliśmy jednak na własną i całkowicie oryginalną muzykę - zapewnia jej autor Andrzej Janiga.

W wykreowany na scenie świat widowiska wpisane zostaną fragmenty legnickiego Rynku z przylegającymi do budynku teatru średniowiecznymi Kramami Śledziowymi, ożyją też i wezmą udział w akcji trzy znane mieszkańcom pomniki z centrum miasta. Pojawi się także paw, wraz z którym widzowie przeniosą się do parkowego mini-zoo.

Pierwsza legnicka premiera sezonu 2021/2021 będzie okazją do kilku debiutów. Dla teatru, bo po raz pierwszy zagra dla naj-najów. Dla widzów, bo z racji wieku pierwszy raz pojawią się w teatrze. Dla aktorki Joanny Gonschorek będzie to debiut reżyserski, a dla szefa warsztatów teatralnych (i rzeźbiarza) Szymona Antoniaka debiut w roli scenografa.

"Rok na ziemi. Cztery pory roku". Reżyseria: Joanna Gonschorek, scenografia: Szymon Antoniak, muzyka: Andrzej Janiga, animacje: Bartosz Bulanda, tekst piosenki: Zuza Motorniuk. Wystąpią: Magda Biegańska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Bartosz Bulanda i Mateusz Krzyk. Muzykę na żywo zagrają: Amadeusz Naczyński i Andrzej Janiga.

Premiera na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w sobotę 30 października o godz. 16.00, Bilet 30 zł. Kolejnych sześć przedstawień zaplanowano w dwóch cyklach: w sobotę 6 listopada o godz. 12.00, 14.30 i 16.00 oraz w niedzielę 14 listopada o godz. 12.00, 14.30 i 16.00. Bilety: 20 zł dziecko, 25 zł dorosły.

Widowisko realizowane jest z ministerialnej dotacji (58,5 tys. zł) w programie "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży".

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany