EN

19.08.2021, 09:40 Wersja do druku

Legnica. Teatr Zakład Krawiecki na "Kontrapunkcie" w Szczecinie

Oficjalnie szczeciński 55. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" rozpocznie się 3 września. Jednak już dzień wcześniej, bo w czwartek 2 września, w Teatrze Kana i w nurcie offowym wydarzenia, pięcioro legnickich aktorów tworzących reaktywowany przed dwoma laty Teatr Zakład Krawiecki zaprezentuje swoją zespołową realizację „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła".

fot. mat. teatru

Reaktywacja Teatru Zakład Krawiecki pełna jest paradoksów. Oto w grudniu 2019 roku na legnickiej scenie instytucjonalnej wznowił działalność wrocławski teatr offowy, jako inicjatywa pięciorga zawodowych aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, w przeszłości współtworzących TZK: Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch, Paweł Palcat i Robert Gulaczyk.

Spektakl „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła" nie ma wyrazistej fabuły. To seria epizodów i aktorskich solówek, które – wedle zapewnień twórców – są efektem ich wizyt w szpitalnych oddziałach psychiatrycznych i przetworzonych rozmów z pacjentami oraz personelem. W całość wpleciono także motywy osobiste (trauma po śmierci matki, samobójstwo przyjaciela, którego - nawiercające mózg i porażające trzewia - motywy muzyczne wykorzystano w spektaklu) oraz autoironiczne, gdy aktor liczną serią przykładów dowodzi, że najłatwiej o Oscara lub nominacje do tej nagrody, gdy w filmie gra się wariata („Lot nad kukułczym gniazdem“, „Piękny umysł“, czy „Forrest Gump“ dowodzą, że jest coś na rzeczy).

Mirosław Kocur, Teatralny.pl: "Nowa odsłona Zakładu Krawieckiego to teatr anarchistyczny. Pośród pięciu artystów nie ma wodza czy wszechwiedzącego reżysera. Wszyscy razem współtworzą przedstawienie. Każdy sam odpowiada za swoją rolę w projekcie. Ciąg etiud przypomina jam session, improwizowane koncerty muzyków grających na odmiennych instrumentach i niekiedy w różnych stylach".

fot. mat. teatru

„Nie świruj! Psujesz trochę humor wszystkim dookoła“, czyli fraza, która w pewnej chwili pada w spektaklu, to nie tylko część tytułu sztuki. To zasadniczy motyw przedstawienia o narastającym cywilizacyjnym problemie, jakim są zaburzenia i choroby psychiczne. Jednak nie problem medyczny, ale społeczny i kulturowy jest jego treścią. Efektem jest stuminutowa opowieść, na przemian wzruszająca, drastyczna, czasami śmieszna, o niewiedzy i bezradności, o odrzuceniu, strachu i wstydzie połączonym z odrazą, o stygmatyzowaniu i izolowaniu chorych, o posyłaniu ich za wysokie mury i na społeczny margines, bo choroba psychiczna jest tabu. Nic dziwnego, że jest to także opowieść o – tragicznych czasami - skutkach tego wyparcia i braku empatii.

Niezależnie zrealizowane przedstawienie Teatru Zakład Krawiecki będzie jednym z dziesięciu, które rywalizować będą w konkursie OFF Kontrapunkt, którego jurorami będą: Paulina Skorupska – teatrolożka, Jolanta Krukowska – współzałożycielka legendarnej Akademii Ruchu oraz Adam Karol Drozdowski – krytyk teatralny.

Źródło:

Materiał nadesłany