EN

23.11.2020, 13:51 Wersja do druku

Legnica. Teatr Polska na wirtualnamodrzejewska.pl

Sfilmowane i zmontowane nagranie "Wiernej watahy", spektaklu w autorskiej reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (PiK), wyruszy we wtorek 24 listopada w wirtualną podróż w tegorocznym programie Teatr Polska. Dzięki stworzonej w legnickim teatrze platformie wirtualnamodrzejewska.pl i współpracy z domami kultury spektakl obejrzą w sieci widzowie w siedmiu miastach regionu.


fot. Karol Budrewicz

Do obejrzenia "Wiernej watahy" zapraszani będą kolejno widzowie w: Chojnowie (24 listopada), Bogatyni (25), Brzegu Dolnym (27), Głogowie (28), Żarach (29), Złotoryi (30) oraz w Bolesławcu (1 grudnia). Legnicki teatr przygotował i rozesłał partnerom programu materiały do promocji sieciowych prezentacji. Każdorazowo i bezpośrednio po spektaklu wyemitowana zostanie także piętnastominutowa rozmowa z twórcami dramatu (premiera na Scenie Gadzickiego w styczniu 2018 roku), duetem PiK, którą przeprowadził dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb. Wszystkie emisje (95 plus 15 minut) rozpoczynać się będą o godz. 18.00.

Podczas poniedziałkowej zdalnej konferencji prasowej (23 listopada) omawiano organizacyjne detale nietypowej realizacji tegorocznego objazdu Teatr Polska, w tym nowatorski sposób udostępniania spektaklu w sieci, dzięki któremu każdorazowa emisja tworzyć będzie ograniczoną liczebnie (do 100 użytkowników komputera/smartfona) wirtualną widownię przedstawienia.

- Wędrowny i odwołujący się do historii Reduty Osterwy Teatr Polska to jeden z programów nabardziej ukochanych przez nasz teatr. W jego finale bierzemy udział już ósmy raz. Pandemia narobiła nam kłopotów, ale się nie poddaliśmy. Nagraliśmy z kilku kamer i zmontowaliśmy spektakl oraz stworzyliśmy internetową platformę wirtualnamodrzejewska.pl, która umożliwia zindywidualizowany dostęp do przedstawienia emitowanego w sieci. Generuje ona kody dostępu (bezpłatne wirtualne bilety) dla użytkowników komputerów, którzy zechcą obejrzeć nagranie spektaklu - objaśniał dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Uczestnikom konferencji zaprezentowano fragment sfilmowanego spektaklu oraz zademonstrowano wygląd i sposób działania platformy wirtualnamodrzejewska.pl

- Już chyba po raz szósty będziemy spotykać się z legnickim teatrem w ramach Teatr Polska, choć po raz pierwszy w takiej formie. W poprzednich realizacjach korzystaliśmy z bardzo różnych przestrzeni, a dzięki teatrowi dokonywała się ich swoista sakralizacja. Wielką wartością programu Teatr Polska jest to, że w czasach gdy gonimy za rozrywką i "majteczkami w kropeczki" to właśnie dzięki teatrowi jest szansa, by mówić o rzeczach ważnych - dzielił się refleksjami Stanisław Horodecki, dyrektor  Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chojnowie.

- My także jesteśmy zamknięci i działamy tylko wirtualnie. Dzięki "Wiernej watasze" będziemy mogli wzbogacić nasz program. Mam też nadzieję, że nasza współpraca się rozwinie, a czas zamknięcia się skończy i będziemy mogli pokazywać na żywo spektakle na naszej scenie - deklarowała dyrektorka Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Bożena Mazowiecka.

- W każdym nieszczęściu można znaleźć dobre strony. Pandemia obnażyła słabość teatru w zakresie realizacji filmowych. Emitowane w sieci rejestracje spektakli były najczęściej bardzo słabej jakości. Włożyliśmy wiele wysiłku i stworzyliśmy profesjonalną ekipę dla takich realizacji. Rzecz jasna nie zastąpi to żywego teatru i takiego spotkania z widzem, ale przy minusach są też plusy, bo kamera może być bliżej aktora i pokazać niewidoczne z widowni detale przedstawienia - zauważył kończąc poniedziałkową wideokonferencję Jacek Głomb.

Celem realizowanego od 2009 roku programu Teatr Polska, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W jego ramach teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie do prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

fot. Karol Budrewicz

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne