EN

3.10.2022, 10:03 Wersja do druku

Legnica. Październik w Teatrze Modrzejewskiej

1 października  o godzinie 19.00 pokazem „Widzę nic” Filipa Zawady Teatr Modrzejewskiej rozpoczął drugi miesiąc sezonu artystycznego 2022/2023. W październikowych planach m.in. premiera na Scenie na strychu, powrót „Głosów nowej Białorusi”, Weekend Teatru Niezależnego oraz wyjazdowa nowość w zabrzańskim Teatrze Nowym.

fot. Filip Wierzbicki / mat. teatru

WIDZĘ NIC

Pierwszy tydzień października na Scenie Gadzickiego będzie ostatnią tegoroczną okazją do obejrzenia w Legnicy przedstawienia „Widzę nic” Filipa Zawady w reżyserii Pawła Palcata. Spektakl powstał w ramach koprodukcji Modrzejewskiej z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, a sami twórcy zapowiadają historię jako: „metaforyczny musical z elementami stand-upu, spektakl, który mimo swojej dramatyczności jest bardzo krzepiący”. W obsadzie: Anna Błaut, Elżbieta Golińska, Dominika Probachta i Jolanta Solarz-Szwed (z WTW) oraz Katarzyna Dworak, Aleksandra Listwan, Małgorzata Urbańska i Magda Skiba (z Teatru Modrzejewskiej). Gościnnie w roli matki występuje Małgorzata Madi Rostkowska.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Najpiękniejsze momenty w "Widzę nic” to te, w których realizatorzy spektaklu manifestują bezgraniczną czułość dla swej bohaterki. Przewrotny, podobny do litanii hymn, gdzie wysławia się jej zwyczajność, żałosną niedoskonałość i wszystko, co powinno budzić raczej odrazę niż tkliwość. 

Pokazy: 1, 2 października o godz. 19.00 oraz 4-6 października w godzinach przedpołudniowych. Bilety dostępne w kasie Teatru oraz online.

fot. mat. organizatora

THE BEST OFF

Weekend od 7 do 9 października będzie dla legnickich widzów szansą na spotkanie z teatrem niezależnym. W trzy dni na Scenie Gadzickiego zostaną zaprezentowane spektakle nagrodzone w trzeciej i czwartej edycji konkursu „The Best Off” organizowanego przez Fundację Teatr Nie-Taki.

W piątek (7.10) o godzinie 19.00 „Sticky Fingers Club”.

Jest to spektakl o ponoszeniu porażki. Jego postacie zawsze stanowią drugi plan, notorycznie zajmują czwarte miejsce. Wśród wyrazistych charakterów są: śpiewaczka operowa kochająca muzykę bez wzajemności, neurotyczna paniusia, przebrzmiały gwiazdor oraz tancerka, której nigdy nie dane było zatańczyć solowej sceny. Odwołania popkulturowe do queerowego mainstreamu, popularnych pokazów mody czy do Bohemian Rhapsody zespołu Queen dodają Sticky Fingers Club ogromnej dozy poczucia humoru i autoironii. 

W sobotę (8.10) o godzinie 19.00 „Positivo” Teatru Brama Goleniów.

Czy potrzebujesz pomocy w odkryciu i zbadaniu swoich głównych motywacji w bezpiecznym środowisku wolnym od szyderstw i wstydu? Wstyd nie pozwala na bycie sobą, tłumiony gniew czy łzy wylewają się bez kontroli. Dołączając do naszej grupy teatrpeutycznej nauczysz się zwalczania najgłębszych pragnień i potrzeb, wedle wskazanych norm i zasad społecznych. Uwaga! Uczestnictwo w spektaklu należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

W niedzielę (9.10) o godzinie 19.00 „Uwaga” Teatru O.de.la.

Jako pierwszy Goethe badał działanie barw na organizm człowieka (wpływ fizjologiczny) i na jego emocje (wpływ psychologiczny). Według niego światło – barwa – emocje tworzą łańcuch przyczyn i skutków. Ta praca choreograficzna jest próbą zrozumienia tego zjawiska. Koncentrujemy się na szukaniu w sobie wibracji wywołanych przez wizualizację koloru. Wibrację, rezonans i rytm możemy zobaczyć w ciałach tancerzy wystawianych na działanie barw

Bilety na każdy ze spektakli prezentowanych w ramach Weekendu z Teatrem Niezależnym kosztują 30 złotych i dostępne są w sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej.

fot. mat. teatru

ZAPOWIADA SIĘ ŁADNY DZIEŃ

22 października o godzinie 19.00 odbędzie się premiera monodramu Joanny Gonschorek w reżyserii Magdy Skiby „Zapowiada się ładny dzień”. Autorką sztuki jest Anna Podczaszy, muzykę do przedstawienia przygotowali Amadeusz Naczyński i Marek Litwin, a za projekcje video odpowiada Karol Budrewicz. Miejscem rozgrywania spektaklu będzie Scena na strychu.

Pokazy: 22 października – premiera (bilety: 50 złotych), 23 października godz. 19.00 (bilety 30 złotych).

CHOPCY Z ROOSEVELTA

Październik będzie również miesiącem kolejnej „wyjazdowej” premiery legnickiego zespołu realizatorskiego na czele z reżyserem Jackiem Głombem, który w Teatrze Nowym w Zabrzu przygotowuje opowieść o „złotych latach” Górnika Zabrze. Autorką scenariusza jest Katarzyna Knychalska, za scenografię odpowiada Małgorzata Bulanda, ruchem scenicznym operuje Witold Jurewicz, a muzykę skomponował Bartosz Straburzyński.

„Chopcy z Roosevelta” będą opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski – zapowiadają twórcy przedstawienia.

W obsadzie: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Krzysztof Urbanowicz, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski.

Premiera spektaklu zapowiedziana jest na 7 października o godzinie 19.00. Kolejne pokazy zgodnie z repertuarem dostępnym na stronie internetowej. Specjalna prezentacja tytułu zaplanowana jest z kolei na 17 października o godzinie 19.30, kiedy to w Zabrzu trwać będzie XXI Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, w ramach którego legniccy artyści 16 października zaprezentują repertuarowe przedstawienie Modrzejewskiej – „Golca” Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka.

Jeszcze dziś (1.10) o godzinie 19.05 na antenie Radia Katowice o zbliżającej się premierze "Chopców z Roosevelta" opowiedzą reżyser tytułu Jacek Głomb oraz autor książki będącej inspiracją scenariusza Katarzyny Knychalskiej - Paweł Czado ("Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach"). 

Szczegóły repertuaru Teatru Modrzejewskiej dostępne są na stronie internetowej instytucji.

Tytuł oryginalny

Październik w Teatrze Modrzejewskiej

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

01.10.2022