EN
24.02.2022, 14:16 Wersja do druku

Legnica. „Ożenek” powraca na Scenę Gadzickiego

XIX-wieczna, rosyjska komedia autorstwa Mikołaja Gogola, która swoją premierę w legnickim teatrze miała w kwietniu 2014 roku, powraca na deski Modrzejewskiej po kilkumiesięcznej przerwie. Pierwsze od czerwca ubiegłego roku pokazy tytułu odbędą się 3 i 4 marca o godzinie 11.00 oraz 5 i 6 marca o godzinie 19.00.

fot. mat. teatru

Komedię Gogola na Scenie Gadzickiego wyreżyserował Piotr Cieplak, dla którego była to druga tego typu współpraca z Teatrem Modrzejewskiej. Wcześniej tworzył w Legnicy „Historię o Miłosiernej, czyli Testament psa” Ariano Suassuna, a po wyreżyserowaniu „Ożenku”, powrócił w 2019 roku z „Wyzwoleniami” Magdy Drab. W marcu br. miała odbyć się premiera jego najnowszej produkcji w Teatrze Modrzejewskiej („Śmierć komiwojażera”), ale ze względu na brak porozumienia z agencją posiadającą prawa do wystawienia sztuki Arthura Millera – premiera została odwołana.

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: Na scenie doszło do cudownego rozmnożenia postaci dramatu - partyturę koncertu rozpisano na osiemnastkę aktorów, tekst skrócono, a postaciom nadano nowe imiona. Dochodzi do odwrócenia proporcji - tam gdzie u Gogola na jedną pannę przypadało czterech zalotników, tu siedmiu kawalerów staje oko w oko z dziewięcioma pannami (i jedną wdówką). W efekcie żadna ze stron nie jest uprzywilejowana, a szanse na tytułowy mariaż dużo szybciej spadają do zerowego poziomu. Nie psuje to zabawy widzom gorzkiej komedii bynajmniej nie sercowych omyłek. Bo tu nie uczucia grają pierwsze skrzypce, ale chłodna kalkulacja.

W sztuce przełożonej przez Juliana Tuwima występuje cały zespół legnickiego teatru: Magda Biegańska (Krysia), Magda Drab (Patrycja), Katarzyna Dworak (Barbara), Gabriela Fabian (Laura), Ewa Galusińska (Matylda), Joanna Gonschorek (Żorżetta), Zuza Motorniuk (Dora), Anita Poddębniak (Klementyna),  Magda Skiba (Helena), Małgorzata Urbańska (Józefa „Ziutka”), Bartosz Bulanda (Mieczysław), Rafał Cieluch (Jerzy „Juruś”-„Jurgen”), Bogdan Grzeszczak (Zdobysław), Matusz Krzyk (Marian), Paweł Palcat (Czesław), Paweł Wolak (Wojciech), Robert Gulaczyk (Zbyszek).

Grzegorz Żurawiński, Gazeta teatralna @kt: „Ożenek” to komedia z odrobiną smutku i elementami społecznej satyry, w której – niczym w zwierciadle – dostrzegamy własne słabości i śmiesznostki, ale też tęsknoty i lęki.

Warto przypomnieć, że spektakl Piotra Cieplaka w 2014 roku wyruszył w rozbudowaną trasę w ramach programu Teatr Polska. Od 3 do 30 listopada przedstawienie zostało zagrane w jedenastu miejscowościach - między innymi w Głogowie, Oławie, Brzegu Dolnym, Kłodzku czy Żarach.

Pełen repertuar teatru dostępny jest – TUTAJ,  a bilety na przedstawienia kupić można w kasie oraz on-line.

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

24.02.2022