EN
21.10.2021, 09:40 Wersja do druku

Legnica. "Nim wstanie dzień" z Wałbrzycha na scenie Modrzejewskiej

Zrodzony w Wałbrzychu niezwykły spektakl poświęcony pamięci Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego (1931–1969), łączący muzykę na żywo z multimediami oraz grą aktorską, prezentowany będzie tej jesieni w największych dolnośląskich miastach. W piątek 5 listopada jazzowe widowisko zobaczymy na legnickiej scenie w ramach cyklu Modrzejewska - Dom Otwarty.

fot. mat. teatru

Pamiętacie piękną balladę ze słowami Agnieszki Osieckiej wyśpiewaną przez Edmunda Fettinga w filmie "Prawo i pięść"? Może także fascynującą muzykę do "Noża w wodzie", albo kołysankę jako motyw przewodni "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego? Wszystkie łączy postać kompozytora, który będzie bohaterem muzycznego spektaklu "Nim wstanie dzień".

Opowieść o życiu Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego to interdyscyplinarny projekt sceniczny łączący teatr z muzyką na żywo i multimediami, który stworzono w w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu z okazji 90. rocznicy urodzin genialnego polskiego kompozytora i pianisty jazzowego, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Premiera muzycznego spektaklu (29 listopada 2020) była częścią XIII Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz Wałbrzych 2020. Z powodu pandemii zrealizowano ją jednak w ograniczonej formule streamingu live.

Muzyczny spektakl został jednak zauważony i doceniony dzięki czemu w rozszerzonej fabularnie formule prezentowany będzie tej jesieni publiczności w Wałbrzychu (29 października), Wrocławiu (4 listopada), Legnicy (5 listopada) i Jeleniej Górze (12 listopada). Rozbudowane ponadgodzinne widowisko łączące koncert kwartetu jazzowego z obrazem w połączeniu z grą aktora odtwarzającego postać Krzysztofa Komedy (Krzysztof Kosela) pozwala prześledzić życie artysty od narodzin aż po tragiczny kalifornijski wypadek, którego skutkiem była śmierć kompozytora. Całości towarzyszą symultaniczne pokazy multimedialne animacji stworzonych na podstawie archiwalnych zdjęć z prywatnego archiwum Tomasza Lacha (syna Zofii Komedowej-Trzcińskiej), pasierba Krzysztofa Komedy.

Akcja spektaklu rozgrywa się w szpitalu. Leżący w śpiączce tuż przed swoją śmiercią i podłączony do elektroencefalografu Krzysztof Komeda prowadzi monolog wspominając przeszłe wydarzenia. "Odczyt" z badającego aktywność mózgu urządzenia będzie widoczny na dużym ekranie w postaci obrazów-fotografii z życia kompozytora, który napisał muzykę do aż 65 filmów (oprócz już wymienionych m.in. także do "Niewinnych czarodziejów" Wajdy, „Do widzenia, do jutra” Morgensterna). Wszystko zaczęło się jednak i zakończyło od muzyki tworzonej dla Romana Polańskiego. Od studenckiej etiudy "Dwaj ludzie z szafą" (1958) po ostatni zilustrowany w USA film "Dziecko Rosemary" (1968).

"Nim wstanie dzień". Pomysł i scenariusz: Krzysztof Witkowski, reżyseria: Krzysztof Witkowski, Michał Kosela, oprawa wizualna: Agata Szuba, Daniel Kusak. Wystąpią: Michał Kosela – aktor i narrator, Adam Kawończyk – trąbka, flet, kalimba, didgeridoo, Piotr Domagała – gitara elektryczna, gitara akustyczna, Krzysztof Witkowski – gitara basowa, Oleg Dylak – instrumenty perkusyjne, akordeon, duduk.

Spektakl na legnickiej Scenie Gadzickiego zaprezentowany zostanie w ramach wznowionego cyklu Modrzejewska - Dom Otwarty w piątek 5 listopada o godz. 19.00. Bilet 40 zł. Rezerwacja: tel. 76 72 33 505, bilety@teatr.legnica.pl.

Modrzejewska – Dom Otwarty to impresaryjny cykl, który wystartował w maju 2016 r. wraz z „Misterium buffo” Daria Fo w reżyserii Lecha Raczaka. Kolejnymi prezentowanymi gościnnie spektaklami były: „Remus” gdańskiego Teatru Miniatura w reżyserii Remigiusza Brzyka, „Intro” Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska w reżyserii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej, „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego w monodramie Janusza Gajosa oraz „Bachantki” wg Eurypidesa łódzkiego Teatru Chorea. W ramach cyklu odbywały się także kameralne spotkania z poezją i literaturą.

Źródło: