EN
5.01.2022, 13:52 Wersja do druku

Legnica. Jacka Głomba rozmowy z Lechem Raczakiem

Reżyser teatralny, pedagog oraz dramaturg Lech Raczak, znany legnickiej publiczności m.in. z realizacji autorskiego „Placu wolności” czy mickiewiczowskich „Dziadów” zmarł 17 stycznia 2020 roku. W drugą rocznicę jego śmierci odbędzie się premiera książki „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”. Pozycja ukaże się nakładem żywosłowie.wydawnictwo, a premierze towarzyszyć będzie seria spotkań autorskich z dyrektorem legnickiej sceny oraz redaktorem tytułu prof. Dariuszem Kosińskim.

fot. mat. teatru

- Wszystkie inne wywiady z Nim zaczynają się od „Ósemek”, a ja chciałem pogadać o dzieciństwie i młodości. Gadaliśmy więc intensywnie w czerwcu 2019 roku i udało się wtedy doprowadzić rozmowę do początków 1982 roku, do początku stanu wojennego w Polsce – mówi Jacek Głomb - Potem obaj nie bardzo mieliśmy czas na „drugą połowę” rozmowy,  to znaczy, jak ja miałem czas na rozmowę, On nie miał. I na odwrót. A potem Leszka zabrakło.

Prace nad książką rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku, a choć rozmowa nie zakończyła się w punkcie przewidywanym przez Jacka Głomba, to za namową między innymi Marka Raczaka, Marcina Kęszyckiego czy Juliusza Tyszki, została podjęta decyzja o publikacji „Życia niedokończonego”.

Lech Raczak urodził się 27 stycznia 1946 roku. Był współzałożycielem Studenckiego Teatru Poezji „Ósmego dnia”. W latach 1995­­−1998 pracował jako dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, a od 1993 do 2012 roku odpowiadał za artystyczne oblicze Festiwalu Teatralnego „Malta”. Współpracował z wieloma scenami w Polsce i za granicą – m.in. z Teatrem Fredry w Gnieźnie, Teatrem Osterwy w Gorzowie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu czy Teatrem Studio w Warszawie. Lech Raczak silnie związał się również z Teatrem Modrzejewskiej, w którym debiutował „Zoną” według Andrieja Tarkowskiego. W kolejnych latach na legnickiej scenie wyreżyserował: „Plac wolności” (2005 r.), „Dziady” (2007 r.), „Marat-Sade” (2008 r.), „Czas terroru” (2010 r.), „Madonnę, Księżyc i psa” (2013 r.), „Skarb wdowy Schadenfreude” (2016 r.), „Makbeta” (2017 r.), a konsultacją reżyserską wsparł produkcję autorskiego monodramu Pawła Palcata „Maraton/Tren”.

Po śmierci artysty tak pisał o nim kierownik literacki Teatru Modrzejewskiej Robert Urbański:

„Odszedł nasz przyjaciel, współpracownik, mentor, dobry duch, który czuwał nad naszą sceną, wzbogacał ją i współtworzył swoją mądrością, doświadczeniem, wyobraźnią, twórczymi horyzontami. W polskim teatrze zamknęła się epoka. W naszych sercach pozostała bolesna pustka”.

Premiera wydawnictwa zaplanowana jest na 17 stycznia 2022 roku. Dwa dni wcześniej, 15 stycznia o 19.00 w Art Cafe Modjeska w legnickim teatrze odbędzie się pierwsze z serii spotkań z Jackiem Głombem oraz prof. Dariuszem Kosińskim, poświęcone „Życiu niedokończonemu”. W ramach wydarzenia legniccy aktorzy przeczytają  fragmenty książki, a jej promocję poprzedzi pokaz wspomnianego wcześniej monodramu Pawła Palcata „Maraton/Tren”, zaplanowany na godz. 17.30 na Scenie Gadzickiego.

W kolejnych dniach oraz tygodniach szansę do spotkania z dyrektorem legnickiej sceny będą mieli również mieszkańcy innych miejscowości, bowiem w drugą rocznicę śmierci Lecha Raczaka (17 stycznia, godz. 19.00) promocja książki odbędzie się w Sali Wielkiej w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Dzień później (18 stycznia, godz. 18.00) na podobne spotkanie zaprasza Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. W drugim miesiącu tego roku zaplanowano z kolei dwa spotkania: 21 lutego w Barze Studio w Warszawie oraz 22 lutego w Art Cafe w Teatrze Osterwy w Gorzowie. Jak informuje Jacek Głomb – terminy kolejnych spotkań są w trakcie ustaleń. O wszystkich wydarzeniach związanych z promocją „Życia niedokończonego” pisać będziemy na bieżąco.

Tytuł oryginalny

Jacka Głomba rozmowy z Lechem Raczakiem

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła