EN
16.11.2021, 12:21 Wersja do druku

Legnica. "Duży Książę i Czarny Pies" o depresji wśród młodych

Wspierany przez Teatr Modrzejewskiej kameralny spektakl legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych wg scenariusza Roberta Urbańskiego w reżyserii Magdy Skiby powstał dzięki ministerialnej dotacji i internetowej zrzutce. W poniedziałek 15 listopada zaprezentowano go na zamkniętym pokazie na teatralnej Scenie na Strychu. Premierę na dużej Scenie Gadzickiego zaplanowano na 16 stycznia.

fot. mat. teatru

Przygotowania do tej kameralnej realizacji rozpoczęły się warsztatami z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach, z ich rówieśnikami z legnickiego Klubu Gońca Teatralnego oraz młodzieżą z  Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży legnickiego MOPS. Z inspiracji tymi warsztatami Robert Urbański napisał tekst opowiadający o zmaganiach z depresją młodzieńczą zarówno młodzieży jak i dorosłych - rodziców, nauczycieli, opiekunów.

Tytuł "Duży Książę i Czarny Pies" podpowiada dwa tropy. Pierwszym, nieco narzucającym się, jest odwołanie do "Małego Księcia" Saint-Exupéry'ego. Drugim jest już bezpośrednie odniesienie do depresji, którą Czarnym Psem nazwał cierpiący na tę chorobę były brytyjski premier Winston Churchill ("leczył" tę dolegliwość szklankami wypijanej whisky). O ile ten drugi trop jest bezdyskusyjny, to w tym pierwszym przypadku autor scenariusza studzi oczekiwania.

- Tak było na początku, ale ostatecznie poszliśmy w inną stronę - tłumaczy Robert Urbański. - Fabuła ma nieco kryminalny charakter, co ma być wabikiem dla widza. Tekst ma silne odniesienia do rzeczywistości. Chciałbym, aby poprzez teatr spektakl mógł pełnić funkcje katartyczne - dodał.

Wagę podjętego tematu pomysłodawcy spektaklu uzasadniają opiniami autorytetów. Profesor Uniwersytetu Harvarda Robert M. Sapolsky, śledząc wyniki badań nad depresją, nie pozostawia złudzeń: problem będzie narastał. Otoczeni tłumem ludzi jesteśmy bowiem bardziej niż kiedykolwiek samotni, a gnając za życiowym spełnieniem, nosimy w sobie bolesną pustkę. „Depresja jest absolutnie wyniszczająca i niezwykle powszechna" – podkreśla uczony. - "Światowa Organizacja Zdrowie (WHO) podaje, że depresja jest obecnie czwartą przyczyną inwalidztwa na świecie, a w 2025 roku będzie drugą”. Statystycznie na depresję cierpi już co dziesiąty Polak.

Słowo depresja stało się bardzo popularne, a zarazem nadużywane. Nierzadko na określenie chwilowego smutku spowodowanego utratą pracy czy zakończeniem związku. Tymczasem jest to poważna choroba, która powoduje cierpienie . Nieleczona może prowadzić do stanu, w którym człowiek nie potrafi wykonać najprostszej czynności (np. wstanie z łóżka, umycie się, ubranie itp.) i pojawiają się zagrażające życiu myśli samobójcze, ponieważ osoba nie widzi szans na polepszenie własnego stanu.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

- Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy od lat zajmuje się wspieraniem osób w kryzysach psychicznych. Depresja jest trudnym tematem, ale teatr jest dobrym miejscem, by o tym porozmawiać. Chcielibyśmy, aby po spektaklu młodzież wyszła z nadzieją - zapewnia terapeutka i aktorka Katarzyna Kaźmierczak.

- Doświadczenie warsztatów, które prowadziliśmy, dowiodło jednak, że młodzi ludzie nie chcą z dorosłymi rozmawiać o swoich problemach i przeżyciach. Poprzez spektakl oraz rozmowy po jego zakończeniu chcemy pokazać także błędy, które popełniamy w kontakcie z cierpiącym na depresję. Legnicki teatr jest naszym partnerem w tej realizacji. Chcemy jednak nasz spektakl wyprowadzić w świat. Gdzie tylko się da! Czekamy na zaproszenia - dodaje aktorka Joanna Gonschorek.

Obie legnickie aktorki wystąpią w tym kameralnym  45. minutowym przedstawieniu. Trzecia całość reżyseruje. - W sekwencjach filmowych, które obejrzymy na ekranie w tle akcji w żywym planie, wystąpi także siedmioro młodych z legnickiego Klubu Gońca Teatralnego - mówi Magda Skiba.

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy. Robert Urbański "Duży Książę i Czarny Pies". Reżyseria: Magda Skiba, muzyka: Marek Litwin i Amadeusz Naczyński, projekcje wideo: Karol Budrewicz i Magda Skiba, konsultacja psychologiczna: Małgorzata Niklasińska, animacja i plakat: Aleksandra Kondracka. Występują: Katarzyna Kaźmierczak i Joanna Gonschorek oraz w projekcjach wideo: Aleksandra Krystek, Natalia Cichoń, Iga Bańka, Jakub Kowalski, Borys Podkalicki, Piotr Włodarczyk oraz Dawid Zawadzki.

Spektakl powstał dzięki ministerialnej dotacji (31 tys. zł) w programie Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2021". Wkład własny jego pomysłodawcy i twórcy pozyskali dzięki internetowej zbiórce zakończonej 31 października. Zebrali 7.610 zł. Oficjalną premierę przedstawienia na dużej Scenie Gadzickiego zaplanowano na 16 stycznia 2022 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany