Wspierany przez Teatr Modrzejewskiej kameralny spektakl legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych wg scenariusza Roberta Urbańskiego w reżyserii Magdy Skiby powstał dzięki ministerialnej dotacji i internetowej zrzutce. W poniedziałek 15 listopada zaprezentowano go na zamkniętym pokazie na teatralnej Scenie na Strychu. Premierę na dużej Scenie Gadzickiego zaplanowano na 16 stycznia.
Przygotowania do tej kameralnej realizacji rozpoczęły się warsztatami z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach, z ich rówieśnikami z legnickiego Klubu Gońca Teatralnego oraz młodzieżą z Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży legnickiego MOPS. Z inspiracji tymi warsztatami Robert Urbański napisał tekst opowiadający o zmaganiach z depresją młodzieńczą zarówno młodzieży jak i dorosłych - rodziców, nauczycieli, opiekunów.
Tytuł "Duży Książę i Czarny Pies" podpowiada dwa tropy. Pierwszym, nieco narzucającym się, jest odwołanie do "Małego Księcia" Saint-Exupéry'ego. Drugim jest już bezpośrednie odniesienie do depresji, którą Czarnym Psem nazwał cierpiący na tę chorobę były brytyjski premier Winston Churchill ("leczył" tę dolegliwość szklankami wypijanej whisky). O ile ten drugi trop jest bezdyskusyjny, to w tym pierwszym przypadku autor scenariusza studzi oczekiwania.
- Tak było na początku, ale ostatecznie poszliśmy w inną stronę - tłumaczy Robert Urbański. - Fabuła ma nieco kryminalny charakter, co ma być wabikiem dla widza. Tekst ma silne odniesienia do rzeczywistości. Chciałbym, aby poprzez teatr spektakl mógł pełnić funkcje katartyczne - dodał.
Wagę podjętego tematu pomysłodawcy spektaklu uzasadniają opiniami autorytetów. Profesor Uniwersytetu Harvarda Robert M. Sapolsky, śledząc wyniki badań nad depresją, nie pozostawia złudzeń: problem będzie narastał. Otoczeni tłumem ludzi jesteśmy bowiem bardziej niż kiedykolwiek samotni, a gnając za życiowym spełnieniem, nosimy w sobie bolesną pustkę. „Depresja jest absolutnie wyniszczająca i niezwykle powszechna" – podkreśla uczony. - "Światowa Organizacja Zdrowie (WHO) podaje, że depresja jest obecnie czwartą przyczyną inwalidztwa na świecie, a w 2025 roku będzie drugą”. Statystycznie na depresję cierpi już co dziesiąty Polak.
Słowo depresja stało się bardzo popularne, a zarazem nadużywane. Nierzadko na określenie chwilowego smutku spowodowanego utratą pracy czy zakończeniem związku. Tymczasem jest to poważna choroba, która powoduje cierpienie . Nieleczona może prowadzić do stanu, w którym człowiek nie potrafi wykonać najprostszej czynności (np. wstanie z łóżka, umycie się, ubranie itp.) i pojawiają się zagrażające życiu myśli samobójcze, ponieważ osoba nie widzi szans na polepszenie własnego stanu.
- Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy od lat zajmuje się wspieraniem osób w kryzysach psychicznych. Depresja jest trudnym tematem, ale teatr jest dobrym miejscem, by o tym porozmawiać. Chcielibyśmy, aby po spektaklu młodzież wyszła z nadzieją - zapewnia terapeutka i aktorka Katarzyna Kaźmierczak.
- Doświadczenie warsztatów, które prowadziliśmy, dowiodło jednak, że młodzi ludzie nie chcą z dorosłymi rozmawiać o swoich problemach i przeżyciach. Poprzez spektakl oraz rozmowy po jego zakończeniu chcemy pokazać także błędy, które popełniamy w kontakcie z cierpiącym na depresję. Legnicki teatr jest naszym partnerem w tej realizacji. Chcemy jednak nasz spektakl wyprowadzić w świat. Gdzie tylko się da! Czekamy na zaproszenia - dodaje aktorka Joanna Gonschorek.
Obie legnickie aktorki wystąpią w tym kameralnym 45. minutowym przedstawieniu. Trzecia całość reżyseruje. - W sekwencjach filmowych, które obejrzymy na ekranie w tle akcji w żywym planie, wystąpi także siedmioro młodych z legnickiego Klubu Gońca Teatralnego - mówi Magda Skiba.
Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy. Robert Urbański "Duży Książę i Czarny Pies". Reżyseria: Magda Skiba, muzyka: Marek Litwin i Amadeusz Naczyński, projekcje wideo: Karol Budrewicz i Magda Skiba, konsultacja psychologiczna: Małgorzata Niklasińska, animacja i plakat: Aleksandra Kondracka. Występują: Katarzyna Kaźmierczak i Joanna Gonschorek oraz w projekcjach wideo: Aleksandra Krystek, Natalia Cichoń, Iga Bańka, Jakub Kowalski, Borys Podkalicki, Piotr Włodarczyk oraz Dawid Zawadzki.
Spektakl powstał dzięki ministerialnej dotacji (31 tys. zł) w programie Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2021". Wkład własny jego pomysłodawcy i twórcy pozyskali dzięki internetowej zbiórce zakończonej 31 października. Zebrali 7.610 zł. Oficjalną premierę przedstawienia na dużej Scenie Gadzickiego zaplanowano na 16 stycznia 2022 roku.