EN

9.08.2021, 11:07 Wersja do druku

Kujawsko-Pomorskie. Więcbork regionalną stolicą opery i śpiewu

Inne aktualności

Mistrzowskie Warsztaty Wokalne w Więcborku prowadzone przez Andrzeja Dobbera i Andrzeja Lamperta zwieńczył koncert finałowy. Efekty kursu zaprezentowali jego uczestnicy z całej Polski na Więcborskiej Scenie Letniej.

Bel canto, vibrato, Legato, staccato, sopran liryczny czy koloraturowy, dramatyczny lub heroiczny tenor. W ostatnim tygodniu lipca w Więcborku królował śpiew klasyczny, przez co miasto stało się regionalna stolicą opery i śpiewu klasycznego.

Szlifowali talent pod okiem maestro

Wszystko za sprawą Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych, które poprowadził pochodzący z Więcborka światowej sławy baryton Andrzej Dobber oraz Andrzej Lampert.

- Śpiewacy operowi, studenci i absolwenci akademii muzycznych w całym kraju zjechali do Więcborka z różnych stron Polski, aby szlifować technikę, wyraz artystyczny iinterpretację. Zajęcia trwały długie godziny. Artyści przez pięć dni prowadzili lekcje, w czasie których wydobywali z młodych śpiewaków to, co wydawałoby się niemożliwe informuje Joanna Soja-Tońska, dyrektorka MGOK. - Z zajęć skorzystali również najmłodsi adepci sztuki wokalnej, uczestnicy sekcji wokalnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, którzy mieli okazję poznać artystów i zgłębić tajniki śpiewu klasycznego. Z możliwości obejrzenia zajęć otwartych skorzystali zainteresowani mieszkańcy Więcborka. Bardzo nas cieszy, że tak wiele osób wzięło udział w zajęciach otwartych i mogło poznać artystów osobiście podkreśla szefowa ośrodka kultury.

Ogrom wykonanej pracy uczestników kursu i prowadzących mieszkańcy Więcborka podziwiali wczasie koncertu finałowego. Na Więcborskiej Scenie Letniej ostatniego lipca wystąpili: Michalina Łukaszewska, Michał Sobiech, Daria Barszczyk, Anna Bralewska, Adam Szramski, Patrycja Kliberg, Tomasz Raff, Alicja Tarczykowska, Roksana Ma-ciejczuk, Nikodem Legun, Gabriela Gołaszewska oraz maestro Andrzej Dobber i maestro Andrzej Lampert. Artystom akompaniowały Alicja Tarczykowska i Monika Kolasińska.

Jeszcze tu wrócą

Pomysłodawczynią i dyrektorką całego artystycznego wydarzenia była Brygida Dobber-Sienkiewicz, siostra maestro Andrzeja Dobbera.

- Widząc jak trudna i ciężka jest praca nad głosem mamy nadzieję, na kolejne spotkania z artystami. Wydarzenie zostało wpisane w harmonogram Więcborskiej Sceny Letniej i mamy nadzieję, że na trwałe zagości w pej zażu kulturalnym Więcborka zapowiada Soja-Tońska.

Projekt Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego. 

Tytuł oryginalny

Więcbork regionalną stolicą opery i śpiewu

Źródło:

Gazeta Pomorska nr 182/ 07/08-08-21

Wątki tematyczne