EN
22.08.2022, 08:34 Wersja do druku

Kudowa-Zdrój. Od środy Festiwal Moniuszkowski

Koncert solidarności polsko-ukraińskiej oraz wiele innych wydarzeń muzycznych zaplanowano podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego. Impreza potrwa od środy do niedzieli w Kudowie-Zdroju na Dolnym Śląsku.

fot. mat. organizatora

Tegoroczna edycja jest jubileuszowym 60. festiwalem, bo zainaugurowano imprezę w Kudowie-Zdroju 15 lipca 1962 roku w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy - Stanisława Moniuszki.

„W ciągu tegorocznych kilku sierpniowych festiwalowych dni w najpiękniejszych miejscach Kudowy: w Teatrze Zdrojowym, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, na balkonie Sanatorium „Polonia”, a także w kudowskich kościołach wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków przede wszystkim z Polski, ale również i z Gruzji, Białorusi, Ukrainy i Austrii” powiedział dyrektor artystyczny Stanisław Rybarczyk.

Dodał, że bardzo ważnym wydarzeniem festiwalu będzie koncert świadczący o naszej solidarności z pogrążoną w wojnie Ukrainą. Zaplanowano go 24 sierpnia w dniu niepodległości Ukrainy.

Koncert solidarności Polski z Ukrainą zostanie wykonany przez artystów Chóru i Orkiestry Narodowej Opery Lwowskiej pod batutą Myron Yusypovych. W programie usłyszymy kompozycje m.in. S. Moniuszki, M. Lysenki, S. Gulaka-Artemovskego.

W Kościele Miłosierdzia Bożego będzie miał miejsce koncert Chóru „Concordia”. Jest to Chór Wolnej Białorusi, którego kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Galina Kazimirovskaya. W repertuarze usłyszymy pieśni polskie oraz białoruskie pieśni ludowe.

„W Teatrze Pod Blachą wystąpi Narodowy Chór Adżarii Batumi z Gruzji. Z pewnością już teraz mogę stwierdzić, że będzie to niezapomnianie wystąpienie, w którym Gruzini zaśpiewają utwory Moniuszki” - powiedział Rybarczyk.

Festiwal organizuje Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne, a wspiera imprezę Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Źródło:

PAP

Autor:

Roman Skiba

Wątki tematyczne