EN

23.08.2021, 08:24 Wersja do druku

Kudowa Zdrój. Od czwartku 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

W czwartek w Kudowie-Zdroju na Dolnym Śląsku rozpocznie się 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Przez trzy dni melomani posłuchają opery, kilku recitali oraz wykładów dotyczących muzyki.

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk powiedział na konferencji prasowej, że po 10 latach wreszcie do programu festiwalowego wraca opera napisana przez Stanisława Moniuszkę "Straszny Dwór".

"Będzie to nasz spektakl inauguracyjny i zaprezentuje go Opera Śląska, a reżyserem tego widowiska jest Wiesław Ochman. Bardzo się cieszymy, że +Straszny Dwór+ ponownie jest w programie naszej imprezy" - powiedział Rybarczyk.

Obok codziennych recitali granych i śpiewanych w Teatrze Zdrojowym lub z balkonu hotelowego (tzw. recitale kiepurowskie) przez trzy dni będzie można posłuchać wykładów, a jednym z najciekawszych będzie prelekcja prof. Małgorzaty Komorowskiej pt. "Patron pańszczyźnianych chłopów i przodowników pracy – czyli opery Moniuszki na scenach PRL".

W piątek wydarzeniem muzycznym będzie koncert "Małe instrumenty grają Moniuszkę". Lider zespołu Paweł Romańczuk w swojej pracowni buduje bardzo różne, małe instrumenty m.in. dęte, smyczkowe, strunowe. Zespół wykonuje muzykę dawną, a tym razem sięgnie po utwory Moniuszki.

"Zagramy jego utwory zgodnie zapisem nutowym. Jednak mamy zamiar kilka zagrać tak, że będzie się w nich pojawiał jedynie cień muzyki Moniuszki" - powiedział Romańczuk.

Festiwal potrwa w Kudowie-Zdroju od czwartku do soboty.(

Źródło:

PAP

Autor:

Roman Skiba