EN

10.08.2022, 08:15 Wersja do druku

Kudowa Zdrój. 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski rozpocznie się 24 sierpnia

Recitale, koncerty pieśni i fragmenty oper znalazły się w zaprezentowanym we wtorek programie 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbędzie się w dniach 24-28 sierpnia w Kudowie-Zdroju.

fot. mat. organizatora

„Tegoroczny festiwal potrwa pięć dni. Udało nam się zaprosić wielu wybitnych artystów. W pewien sposób festiwal odpowiada na potrzeby chwili obecnej” – powiedział we wtorek dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk podczas konferencji w warszawskim studiu koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, na której zaprezentowano program 60. odsłony tego wydarzenia. Dyrektor festiwalu wyjaśnił, że zaproszenie przyjęli artyści z miejsc doświadczonych wojną i innymi dramatycznymi wydarzeniami – Białorusi, Gruzji i Ukrainy. Wymienił między innymi artystów Opery we Lwowie, która zaprezentuje fragmenty oper Moniuszki i innych kompozytorów oraz śpiewaków chóru zlikwidowanego przez reżim w Mińsku. „Chór przedstawi śpiewy Moniuszki po polsku i białorusku oraz zespół z Gruzji, który zaśpiewa dzieła Moniuszki oraz pochodzące z ich kraju” – powiedział. „Okazuje się, że twórczość Moniuszki łączy ludzi” – dodał. Koncert muzyków lwowskich odbędzie się wieczorem w Dzień Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia. Festiwal zainauguruje tego dnia recital tenora Sebastiana Macha na balkonie sanatorium „Polonia”. Na jego występ złożą się utwory Moniuszki, Chopina, Straussa, Bernsteina i Lehara.

Stanisław Rybarczyk powiedział, że co roku festiwal przyciąga artystów interpretujących dzieła Moniuszki w bardzo oryginalny sposób. Tym razem zaprezentuje się m.in. artystka jazzowa Małgorzata Hutek, która wykona pieśni Moniuszki oraz ksiądz Zbigniew Stępniak, który dysponując rzadkim głosem basso profondo wykona utwory religijne Moniuszki. Dyrektor festiwalu podkreślił, że udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Koncertom mają towarzyszyć debaty muzykologów.

Jolanta Rostworowska, muzykolog, prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, przypomniała, że tegoroczny festiwal uświetnia obchodzoną w tym roku 150 rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach polskiej muzyki, 60 rocznicę powstania festiwalu i 10 rocznicę śmierci śpiewaczki operowej Marii Fołtyn, założycielki i prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Jolanta Rostworowska podkreśliła jej zasługi na rzecz promocji muzyki Stanisława Moniuszki, m.in. organizację Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który odbywa się co roku w Warszawie.

Prezes Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego w Kudowie-Zdroju Grzegorz Jung podkreślił, że w ciągu 60 lat festiwal stał się jednym z symboli miasta, kojarzonym w całej Polsce.

Koncerty odbywać się będą m.in. w Teatrze Zdrojowym i Teatrze pod Blachą.

Festiwal Moniuszkowski to jeden z najstarszych w regionie festiwali muzyki poważnej; po raz pierwszy odbył się w 1962 r. - w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. od tamtej chwili podczas imprezy odbyło się ponad 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. „Strasznego dworu”, „Hrabiny”, „Flisa”, „Verbum Nobile”, a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta.

Jolanta Rostworowska oceniła, że festiwal jest wyrazem bliskiego związku Moniuszki z ówczesną twórczością europejską. „Jego pieśni dorównują pieśniom schubertowskim” – podkreśliła.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne