EN

9.08.2023, 11:17 Wersja do druku

Krynica-Zdrój. W sobotę rozpocznie się 56 Festiwal im. Jana Kiepury

Prawie 30 wydarzeń – operowych i operetkowych gal i spektakli, koncertów promenadowych, spotkań z artystami z Polski i z zagranicy – znalazło się w programie 56. Festiwalu im. Jana Kiepury, który w sobotę rozpocznie się w Krynicy-Zdroju (Małopolskie) i potrwa przez tydzień, do 19 sierpnia.

fot. mat. organizatora

„Festiwal poświęcony pamięci Jana Kiepury to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych regionu. Odbywające się od 1967 roku wydarzenie ściąga do Krynicy-Zdroju muzyków światowej klasy, sprawiając tym samym, że to niewielkie miasto staje się na osiem dni muzyczną stolicą opery i operetki" – powiedział dyrektor organizującego festiwal Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju Tomasz Klimek, cytowany w informacji prasowej.

Impreza została przygotowana tak, aby – jak poinformował jej dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszonka – „każdy festiwalowy meloman, każdego dnia był oczarowany tym, co usłyszał i zaciekawiony następnym dniem; by czuł, że jest w wyjątkowym miejscu, słucha wyjątkowych utworów i artystów".

Każdy festiwalowy dzień składa się z czterech wydarzeń: Koncertu Promenadowego (godz. 10, muszla koncertowa na deptaku), przedpołudniowych Spotkań z Artystą (godz. 12, scena plenerowa na deptaku) oraz Koncertu Popołudniowego (godz. 15, Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym). Zwieńczeniem każdego dnia jest Koncert Galowy (godz. 20, Pijalnia Główna).

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje koncert przebojów operowych „Świat dla Kiepury" w Pijalni Głównej. Publiczność usłyszy słynne arie operowe w wykonaniu wschodzących gwiazd. Wystąpią: Ilona Krzywicka – sopran, Darija Auguštan – sopran oraz tenor Piotr Buszewski. Koncert poprowadzi dyrektor Opery Krakowskiej prof. Piotr Sułkowski.

W kolejnych dniach krynicka publiczność zobaczy i usłyszy m.in. jedną z najchętniej śpiewanych przez patrona festiwalu operę: „Rigoletto" Giuseppe Verdiego oraz baletową wersję słynnej opowieści o Don Kichocie z La Manchy w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Kruszelnickiej, słynną „La Traviatę" Giuseppe Verdiego wyśpiewaną przez artystów Opery Krakowskiej czy jeden z najbardziej lubianych utworów operetkowych: „Księżniczka Czardasza" Opery Śląskiej w Bytomiu. Na krynickiej scenie zabrzmi opera buffa „Livietta e Tracollo" Giovanniego Battisty Pergolesiego, którą zaprezentuje Krakowska Opera Kameralna. Lwowskich artystów melomani usłyszą także podczas gali przebojów „Viva Verdi" w 210. rocznicę urodzin kompozytora.

56. Festiwal zamknie gala operetkowa „Twoim jest serce me…". W koncercie wystąpią artyści Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

„Programową perłą w koronie festiwalu" organizatorzy określili występ Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego, który – jak podali – cieszy się wyjątkową popularnością wśród gości dorocznych przeglądów.

Patronat honorowy nad festiwalem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się od 1967 r. Jego twórcą i organizatorem pierwszych 15 edycji był Stefan Półchłopek, który - nawiązując do tradycji przedwojennej Krynicy – chciał upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury.

 Jan Kiepura, tenor i aktor, urodził się w 1902 r. w Sosnowcu. Z Krynicą-Zdrojem był jednak szczególnie związany - tu przez pewien czas mieszkali i pracowali jego rodzice, tu też w latach 30. XX w. wybudował wielki nowoczesny hotel Patrię, w którym znajdował się jego prywatny apartament. Z Krynicą Kiepura chciał związać swoje życie po zakończeniu kariery artystycznej. Wojna mu w tym jednak przeszkodziła, do Polski już na stałe nigdy nie wrócił. Zmarł w 1966 r. w Harrison koło Nowego Jorku.(PAP)

Źródło:

PAP