Koncerty, spektakle, premiery dyplomowe, wystawa fotografii i warsztaty znalazły się w programie XXV Krośnieńskich Dni Tańca, które rozpoczynają się w czwartek. Wystąpią zarówno lokalne grupy taneczne, jak i artyści związani z profesjonalnym środowiskiem tańca współczesnego.
Jak poinformowała Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które jest współorganizatorem wydarzenia, Krośnieńskie Dni Tańca to impreza współtworzona przez tancerzy, pedagogów, uczestników zajęć i warsztatów oraz widzów, która nieustannie się rozwija. - Obok wydarzeń scenicznych coraz ważniejszą rolę odgrywają warsztaty, spotkania i działania edukacyjne, tworzące przestrzeń aktywnego uczestnictwa w sztuce tańca. Każde z zaplanowanych spotkań jest zaproszeniem do wspólnego odkrywania, jak wiele znaczeń, historii i emocji może kryć się w ruchu – zaznaczyła Kaszczyszyn.
W programie Dni Tańca, które potrwają od 9 do 29 kwietnia znalazło się łącznie 14 różnych propozycji: koncerty, spektakle, premiery dyplomowe, wystawa fotografii, a także liczne warsztaty.
- Na scenie pojawią się zarówno lokalne zespoły i grupy taneczne, jak i artyści związani z profesjonalnym środowiskiem tańca współczesnego – poinformowała Kaszczyszyn.
Zaznaczyła, że szczególne miejsce w programie zajmują prezentacje prac dyplomowych słuchaczy Policealnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie, a także spektakle artystów związanych z najważniejszymi scenami tańca w Polsce. - Pojawią się absolwenci krośnieńskich zespołów tanecznych, którzy wracają do swojego miasta jako twórcy i performerzy, a także osoby, którym jeszcze niedawno wydawało się, że scena nie jest im pisana - dodała.
Wydarzenie rozpocznie w czwartek po południu jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów programu „Krośnieńskich Dni Tańca” – koncert „Krosno na pointach”, który od lat gromadzi liczną publiczność.
Program obejmuje cztery koncerty, w których na scenie zaprezentują się tancerze pracujący na co dzień w Krośnie pod opieką doświadczonych instruktorów i trenerów. Wśród propozycji Dni Tańca znalazło się również m.in. widowisko taneczno-muzyczne „Czas na Brass”, które przeniesie widzów na rozbrzmiewające dźwiękiem instrumentów dętych ulice i do podziemi Nowego Orleanu, czyli miejsca narodzin stylu brass.
Przewidziano też „Wieczór tańca współczesnego” z udziałem zespołów reprezentujących różne pokolenia i doświadczenia, spektakl ruchowy w wykonaniu duetu performatywnego „RYTM”, spektakl taneczny „S T O R I E S” balansujący na granicy realności i abstrakcji.
Z kolei wśród zajęć warsztatowych znalazły się propozycje dla m.in. najmłodszych od 3 do 6 lat „Tańczę z mamą, tańczę z tatą”; osób ze specjalnymi potrzebami od 15 lat i dla dorosłych; taniec orientalny dla kobiet.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.