EN

31.08.2020, 12:13 Wersja do druku

Krosno. Pora na skok w 13. edycję Festiwalu Nocne Teatralia Strachy!

Ostatnie miesiące okazały się trudne dla sfery kulturalnej i jej przedsięwzięć. Jednak pomimo przeciwności losu, już po raz 13 w Krośnie na Podkarpaciu zawita Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 11-12 września 2020.

Co dokładnie i w jakiej formie zaoferują organizatorzy?

Sztuka alternatywna w czasach zarazy

Coroczny Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, powracający do Krosna od ponad dekady, to już tradycja wpisana w kulturalny krajobraz Podkarpacia, utrwalana żywą pasją do sztuki niezależnej – odkrywania jej, obcowania z nią i dzielenia się jej pięknem z innymi. Zatem pomimo wielu utrudnień, związanych z pandemią, organizatorzy postanowili stworzyć kolejną edycję w nowej, dostosowanej do aktualnej rzeczywistości formie – online. Przygotowali też szereg wcześniejszych oraz interesujących aktywności, z których każdy mógł skorzystać i dobrowolnie wesprzeć realizację Festiwalu. Ponownie Strachy podzieliły się tym, co miały do zaoferowania, promując aktywność prospołeczną. Ostatecznie jednak Nocne Teatralia Strachy – choć w nieco oszczędniejszej formie oraz z zachowaniem obowiązujących restrykcji i niezbędnych standardów bezpieczeństwa – odbędą się na żywo w dniach 11-12 września.

Skok w nową rzeczywistość

Dotąd każda edycja Festiwalu miała swojego patrona ze świata sztuki. Organizatorzy postanowili odejść od tej reguły, decydując się na figurę myśli przewodniej, która pierwszy raz towarzyszy 13. edycji i tym razem brzmi: Skok w rzeczywistość. Sami organizatorzy Strachów przyznają, że są ciekawi, jakie kolejne oblicza – w materii poszczególnych wydarzeń oraz w ich odbiorze – przyjmie wybrana myśl przewodnia. I mają nadzieję, że 13. edycja Festiwalu okaże się przede wszystkim udanym skokiem w fascynujące wymiary sztuki oraz wyjątkowe doznania artystyczne.

Jakie atrakcje przygotowana na 13. Nocne Teatralia Strachy

Tym razem również zadbano o atrakcyjność programu Strachów, oferującego spotkania z różnymi dziedzinami sztuki i nie tylko. 11 września Festiwal otworzy wernisaż wystawy rękodzieła artystycznego, podczas którego będziemy mogli podziwiać dzieła stworzone przez uczestników tegorocznych Strachowych Warsztatów. Następnie odbędzie się wykładlek. Moniki Rybickiej z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, noszący tytuł Medycyna integracyjna w sztuce. Tego samego dnia nadarzy się okazja do uczestniczenia w monodramie Janusza Stolarskiego (Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT) pt. Zemsta Czerwonych Bucików. Pierwszy dzień festiwalowy zamknie spotkanie z artystą.

12 września na gości Strachów będą czekały trzyskoki w różne rzeczywistości obrazów –wernisaże wystaw fotografii wyłonionych w tegorocznym konkursie grantowym, przygotowanym przez organizatorów: Weganie Przemysława Konefała, Stay alive Mateusza Tokarskiego i hotel Macedonia Marty Konopki. Po nich przyjdzie czas na zanurzenie się w świat muzyki, wraz z recitalem Dagny Mikoś (Teatr im. Wandy Siemaszkowej) pt. Kierunek Kobieta. Nie zabraknie też pokazu fireshow Skok w rzeczywistość, zrealizowanego przez Teatr s.tr.a.c.h. i warsztatową grupę Wolontariuszy. 13. edycję Festiwalu zwieńczy pokaz kina plenerowego – filmu Ucieczka z kina Wolność w reż. Wojciecha Marczewskiego. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć tutaj: http://nocneteatralia.pl/program

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 13. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy są bezpłatne. Jednak widzowie po każdym z nich będą mogli skorzystać z okazji do wsparcia działalności Festiwalu dowolną, wybraną przez siebie kwotą. Darmowe wejściówki na konkretne wydarzenia będą dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie www.nocneteatralia.pl od 27 sierpnia 2020.

Więcej informacji również na Facebooku: https://www.facebook.com/nocneteatraliastrachy

Źródło:

Materiał nadesłany