EN

9.03.2022, 13:24 Wersja do druku

Kraków. Zmarła Zofia Gołubiew, była wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego

Zmarła Zofia Gołubiew, historyk sztuki i była wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – poinformował w środę Muzeum Narodowe na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Zofia Gołubiew (ur. 20 kwietnia 1942 r. w Krakowie) była dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2000–15, po czym przeszła na emeryturę. W placówce tej pracowała 41 lat - od 1974 r. Od 1996 r. była jego wicedyrektorem do spraw naukowych. Z wykształcenia była historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za jej dyrekcji w MNK wyremontowano wiele oddziałów i otwarto nowe, jak Europeum i udostępnione ponownie po ponad 70 latach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Urządzono nowe galerie i ogłoszony został międzynarodowy konkurs na modernizację gmachu głównego. Podczas remontu galerii w Sukiennicach Gołubiew zdecydowała, że zamiast zamykać dzieła sztuki w magazynach można pokazać je w innym miejscu - na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Placówka pod jej kierownictwem otrzymała szereg nagród zarówno za realizacje architektoniczne, jak i ekspozycje.

Była autorką lub współautorką głośnych wystaw: Siemiradzkiego, Grottgera, Kantora, Matejki, Wróblewskiego, Lebensteina.

Od 2001 roku Zofia Gołubiew była członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, uczestniczyła także w Radzie do Spraw Muzeów działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Krzyżem Małopolski, „Honoris Gratia”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Grzyb