EN

18.12.2021, 16:12 Wersja do druku

Kraków. Zmarła Maria Rydlowa, wieloletni kustosz muzeum Rydlówka

Inne aktualności

Maria Rydlowa, wieloletni kustosz Muzeum w Rydlówce w krakowskich Bronowicach, redaktorka Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierz AK zmarła w piątek w wieku 97 lat. Była żoną Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego ślub uwiecznił Wyspiański w "Weselu".

O śmierci Marii Rydlowej poinformowało PAP w sobotę Muzeum Rydlówka, które jest oddziałem Muzeum Krakowa.

„Prowadzone przez nią wykłady i oprowadzania z sentymentem wspomina kilka pokoleń zwiedzających. Jej osobowość, pasja, wiedza oraz osobiste wspomnienia i doświadczenia ukształtowały to miejsce. Była uosobieniem historii i dziedzictwa kulturowego Bronowic Małych, strażnikiem tradycji. Wraz z jej śmiercią zakończyła się pewna epoka, bez Niej Bronowice nie będą już takie same” - napisali w mediach społecznościowych pracownicy muzeum mieszczącego się w historycznym dworku Rydlów w Bronowicach.

„Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja +Wesela+ Wyspiańskiego. To jest przede wszystkim miejsce narodowego dramatu” – tak mówiła o Rydlówce Maria Rydlowa.

Maria Rydlowa (ur. 24 lutego 1924 r. w Bronowicach Małych) była historykiem literatury, wieloletnim kustoszem Muzeum w Rydlówce, redaktorką i edytorką Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierzem Armii Krajowej. Prywatnie była żoną Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego ślub uwiecznił Wyspiański w „Weselu”.

Była autorką wielotomowego opracowania „Listów” Stanisława Wyspiańskiego i wspomnień „Moje Bronowice, mój Kraków”, a także redaktorką licznych publikacji z zakresu literatury polskiej. Została odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”.

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Grzyb