EN

11.06.2024, 13:42 Wersja do druku

Kraków. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Piotra Różańskiego

Aktor Piotr Różański obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji został uhonorowany przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - poinformowało MKiDN.

fot. mat. teatru

Najwyższe odznaczenie resortu kultury wręczyła wiceminister Marta Cienkowska podczas uroczystości, która odbyła się w krakowskim Teatrze Bagatela.

Piotr Różański urodził się 14 lutego 1942 r. w Mikaszówce w woj. podlaskim. Studia na Wydziale Aktorskim warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej ukończył w 1966 r. Występował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Bałtyckim Teatrze w Koszalinie, Teatrze Rozmaitości w Krakowie, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Od 1981 r. występuje w Teatrze Bagatela w Krakowie (w latach 1974-1980 w Teatrze Rozmaitości), gdzie nadal możemy go podziwiać w „Pensjonacie Pana Bielańskiego", „Ryzykownej forsie" i „Zimnych ogniach".

Debiutował rolą Chopina w adaptacji „Lata w Nohant" w 1968 r. Występował m.in. w dramatach Arystotelesa, Szekspira, Moliera, Gogola, Czechowa, Ibsena, Słowackiego, Wyspiańskiego, Witkacego, w adaptacjach Dostojewskiego, Kafki, Bułhakowa, Mickiewicza, Prusa i Gombrowicza. Grał także w lżejszym repertuarze – w sztukach Zabłockiego, Bogusławskiego i Fredry, adaptacjach Boya-Żeleńskiego oraz w angielskich komediach i farsach.

Ma na koncie kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. Sysojewa w spektaklu „W niewoli czasu" i Corbery w spektaklu „Profesor i syrena". Zagrał także kilkanaście ról filmowych i telewizyjnych.

Został nagrodzony m.in. za rolę Leona w spektaklu „Kosmos" Witolda Gombrowicza w Teatrze Bagatela w Krakowie na XXIV Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska '99". (PAP)

Źródło:

PAP