EN
21.05.2022, 15:03 Wersja do druku

Kraków. Wieczór pamięci Jerzego Treli w poniedziałek w Starym Teatrze

Wieczorem pamięci w poniedziałek Narodowy Stary Teatr w Krakowie uczci postać i twórczość Jerzego Treli, który na deskach tej sceny wcielił się w dziesiątki ról. Aktor zmarł 15 maja w wieku 80 lat.

fot. Wojciech Plewiński/ mat. teatru

W poniedziałek odbędą się uroczystości pogrzebowe Treli – mszę żałobną zaplanowano w bazylice dominikanów w Krakowie, a ceremonię pochówku na cmentarzu w rodzinnych Leńczach.

Narodowy Stary Teatr w Krakowie poinformował, że tego samego dnia zorganizuje wieczór pamięci „wyjątkowego człowieka i wielkiego aktora, który na scenach Starego Teatru stworzył dziesiątki ról, wśród których są kreacje będące perłami sztuki aktorskiej”.

Teatr chce pożegnać artystę przypomnieniem postaci Konrada w inscenizacji „Wyzwolenia” w reżyserii Konrada Swinarskiego, którego premiera odbyła się 30 maja 1974 roku. Pokaz telewizyjny tego spektaklu odbędzie się o godz. 19 na Dużej Scenie. Zaprezentowany zostanie również poświęcony Jerzemu Treli odcinek telewizyjnego cyklu „Twarze teatru” zrealizowany przez Krzysztofa Miklaszewskiego.

Jerzy Trela (ur. 14 marca 1942 r.) był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, obecnie Akademii Sztuk Teatralnych. Zagrał około 350 ról. Współtworzył krakowski Teatr Stu.

Aktor zmarł w niedzielę w wielu 80 lat.

Źródło:

PAP