EN
26.11.2022, 12:34 Wersja do druku

Kraków. W Teatrze Nowym Proxima spektakl inspirowany życiem Ewy Demarczyk. Premiera 2 grudnia

Po brawurowym spektaklu inspirowanym życiem Kory, Katarzyna Chlebny opowie o „Czarnym Aniele” polskiej piosenki – Ewie Demarczyk. Sztuka inspirowana ostatnim okresem życia artystki - „Kruchość wodoru. Demarczyk” na deskach Teatru Nowego Proxima od 2 grudnia.

- Spektakl opowiada o późnym etapie życia Ewy Demarczyk, ale nie jest przedstawieniem biograficznym. Historia Ewy Demarczyk, artystki, która stworzyła niezapomniane przeboje, a potem na wiele lat wycofała się z życia artystycznego stała się dla nas pretekstem do ponadczasowej opowieści o roli artysty, o lękach i traumach, z jakimi zmagają się twórcy. Perfekcyjne ćwiczenie piosenek przed wyjściem na scenę, lęk przed konfrontacją z oczekiwaniami publiczności, krytykami, a w rezultacie zamknięcie się w czterech ścianach, ucieczka przed estradą to oddanie hołdu artystce, ale też opowieść wychodząca poza postać Ewy Demarczyk – wyjaśnia Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima, który na scenie partneruje Katarzynie Chlebny.

Ewa Demarczyk, jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych polskich artystek, związana z Krakowem, stała się inspiracją dla Katarzyny Chlebny. Ceniona za ekspresję, niebywałą osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne, wielokrotnie nagradzana za swoje wykonania Ewa Demarczyk jest ikoną nurtu poezji śpiewanej. W latach 60. artystka związała się z „Piwnicą Pod Baranami”, a jej artystyczna droga skrzyżowała się z Zygmuntem Koniecznym i Andrzejem Zaryckim. Wówczas powstały największe przeboje Demarczyk: „Karuzela z madonnami” , „Czarne anioły”, „Taki pejzaż” czy „Grande Valse Brillante”. Z wielkim powodzeniem koncertowała na całym świecie, gościła na tak prestiżowych scenach jak Olympia czy Carnegie Hall. Od lat 90. ukazywały się głównie reedycje jej wcześniejszych płyt. Ostatni koncert Demarczyk dała 8 listopada 1999 r. w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu; po 2000 r. całkowicie wycofała się z życia publicznego. Zmarła 14 sierpnia 2020 r. w swoim mieszkaniu w Krakowie.

Postać Ewy Demarczyk z Teatrem Nowym Proxima łączy wieloletnie sąsiedztwo na ul. Gazowej, gdzie mieścił się zarówno Teatr Nowy, jaki teatr Ewy Demarczyk.

Tytułowa kruchość wodoru to rodzaj degradacji spowodowanej przenikaniem i gromadzeniem się atomów wodoru wewnątrz metalu. Nazwa pochodzi od zmian w strukturze i wyglądzie metalu. O tym, jaki związek ma korozja metalu z życiem Ewy Demarczyk będzie okazja przekonać się już 2 grudnia. Opowieść o "Czarnym Aniele" to kolejny, po "Korze", autorski spektakl Katarzyny Chlebny.

„Kruchość wodoru. Demarczyk” to również kolejne muzyczne przedstawienie Teatru Nowego Proxima, wciąż ogromnym zainteresowaniem - rok po premierze - cieszy się "Kora. Boska", a w repertuarze także sztuka "Kazik, ja tylko żartowałem" opowiadająca piosenkami Kazika Staszewskiego o Polsce okresu transformacji, w którym popis wokalny dają Katarzyna Chlebny i Piotr Sieklucki czy "Alfabet rocka. Ozzy Osbourne" z Piotrem Siekluckim w roli heavymetalowego frontmana.

Na "Korę" trudno o bilety od wielu miesięcy, ale za sukces spektaklu Teatr Nowy Proxima słono zapłacił, tracąc ministerialne dofinansowanie projektów artystycznych. W ostatnim czasie teatr Piotra Siekluckiego mierzy się z problemami finansowymi. Najnowszą premierę udało się zrealizować m.in. dzięki biletom-cegiełkom zakupionym przez teatromanów na specjalny świąteczny spektakl "Kora. Boska".

Czy "Kruchość wodoru" powtórzy sukces sztuki inspirowanej życiem wokalistki Maanamu? O tym przekonamy się już za kilka dni, choć po tym, co ta dwójka artystów pokazała dotąd, możemy być spokojni, to będzie kolejne przedstawienie, na które trudno się będzie dostać.

Tytuł oryginalny

Kraków. Na scenie Teatru Nowego Proxima spektakl inspirowany życiem Ewy Demarczyk

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

23.11.2022