EN
1.03.2022, 08:30 Wersja do druku

Kraków. W Starym Teatrze Dzień Kobiet z „Halką”

W Starym Teatrze święto kobiet obchodzimy w sposób wyjątkowy – z pierwszą prawdziwie feministyczną Halką w historii polskiego teatru – Halką Anny Smolar!

fot. Radosław Krzyżowski

W weekend poprzedzający Dzień Kobiet zapraszamy na muzyczny i choreograficzny majstersztyk. We współczesnej interpretacji opery Moniuszki i libretta Wolskiego główna bohaterka nie jest już dłużej zgubioną, rozpustną, obłąkaną, ofiarą. W Starym Teatrze Halina odzyskuje głos i humorystycznie deklaruje: „Nie będę umierać i kropka!”. Jej sprawczość manifestuje się w siostrzanym spotkaniu z dotychczas wrogą jej Zofią, gdzie, trzymające się za rękę na scenie, kobiety tworzą nową wersję wspólnoty.

Spektakl, wielokrotnie doceniany przez krytykę, uznany za jedną z najlepszych premier 2021 roku, zagramy: 4, 5 i 6 marca.

Bilety na hasło: DZIEŃ KOBIET Z HALKĄ w promocyjnej cenie 40 zł.Bilety dostępne wyłącznie w kasie teatralnej.

Zachęcamy do wcześniejszych rezerwacji:
+ 48 12 422 90 80 lub +48 12 422 40 40
[email protected]

Halka reż. Anna Smolar

Spektakl płynie, bawi, ciekawi (...), aktorzy grają znakomicie, balansując między zabawą i powagą, realizmem i performansem. (Joanna Targoń, Gazeta Wyborcza)

Spektakl ogląda się z zapartym tchem, to swobodny lot świetnych aktorów Starego i nie mniej ciekawych gości. (Szymon Kazimierczak, Miesięcznik Teatr). 

Zgubiona, rozpustna, obłąkana, ofiara – to kobieta, która przez chwilę uwierzyła w swoją sprawczość, a której to sprawczość została odebrana. Może mieć swoich obrońców, którzy w heroicznym przypływie stawania po stronie słabszych będą za nią mówić – tyle, że głosy jej rzeczników, chociaż w dobrej intencji, tylko utwierdzają ją w statusie symbolicznym. Jej rola jest dekoracją: to mała syrenka i niemy symbol. Gdyby zaczęto jej słuchać, jej „j’accuse” okazałoby się skrajnie niewygodne: dla tych, którzy ją skrzywdzili, jak i dla tych, którzy stają w obronie jej czci. Protest ofiary jest zawsze ciosem w społeczny porządek i naturalne pojmowanie następstw, ról oraz powinności.

Autorki spektaklu – reżyserka Anna Smolar i dramaturżka Natalia Fiedorczuk – mierzą się nie tylko z przeformułowaniem treści, nadaniem własnego głosu Halinie, ale też opracowaniem nowej formy klasycznego dzieła, tak, aby teatr zawłaszczył sobie wyzwanie opowiadania Halki na nowo.

OBSADA: Aleksandra Nowosadko, Magda Grąziowska, Karolina Kraczkowska, Alicja Wojnowska, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Łukasz Stawarczyk

TWÓRCY: Anna Smolar, Ewa Galica, Kalina Dębska, Natalia Fiedorczuk, Anna Met, Stefania Jabłońska, Paweł Sakowicz, Enchanted Hunters (Magdalena Gajdzica, Małgorzata Penkalla), Liubov Gorobiuk, Zbigniew S. Kaleta

Źródło:

Materiał nadesłany