EN

17.06.2023, 08:17 Wersja do druku

Kraków. W sobotę 16. edycja Nocy Teatrów z 66 spektaklami

66 spektakli, w tym osiem przedstawień plenerowych, zobaczą widzowie 16. edycji Nocy Teatrów, która odbędzie się w sobotę w Krakowie. W przedsięwzięcie zaangażowało się 10 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt scen nieinstytucjonalnych.

fot. mat. organizatora

Jak poinformowała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który jest organizatorem wydarzenia, program każdej Nocy Teatrów jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli w salach teatralnych obowiązują nieodpłatne wejściówki.

„Wejściówki na przedstawienia w salach teatralnych jak co roku rozeszły się bardzo szybko. Krakowianie kochają sztukę teatralną i swoje teatry, bardzo nas też cieszy, że organizowana od kilkunastu lat przez miasto Noc Teatrów jest tak lubiana i popularna” - zaznaczyła przedstawicielka UMK.

Widzowie, którzy nie zdążyli zapisać się na bezpłatne bilety – wskazała Olesiak - mogą obejrzeć spektakle prezentowane na scenach plenerowych: przed Starą Synagogą, przy Dworku Białoprądnickim, w Rynku Podgórskim, przy Nowohuckim Centrum Kultury, na bulwarze Inflanckim i przy Składzie Solnym.

Dyrektor podkreśliła, że w organizowaną przez miasto od 2007 roku Noc Teatrów angażują się nie tylko miejskie instytucje – to święto wszystkich scen teatralnych działających w Krakowie, niezależnie od tego, kto jest ich organizatorem czy właścicielem.

W programie wydarzenia, poza ofertą najbardziej znanych teatrów instytucjonalnych, znalazły się także propozycje m.in. teatrów ciała, ruchu i tańca, teatrów plenerowych i ulicznych, kabaretów, scen muzycznych i uczelni teatralnych.

Narodowy Stary Teatr w ramach wydarzenia zaprezentuje przedstawienie oparte na motywach sztuki Freda Apke „Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne”. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego widzowie będą mogli zobaczyć spektakle „Smok” oraz „Pani Bovary. Możliwa historia”.

Teatr Bagatela zaprosi na spektakle „Zimne ognie”, „Pani Pylińska i sekret Chopina” oraz „Pitawal, historie kryminalne Krakowa w piosenkach”. Teatr Ludowy przygotował dwa przedstawienia: na Dużej Scenie musicalową interpretację „Ballad i romansów” - spektakl „Ballady i romanse. Horror School Musical”, a na Scenie Pod Ratuszem „Śmierć komiwojażera”.

Teatr Łaźnia Nowa zaprezentuje dwa monodramy: „Materiały do Medei” oraz „Byk” wg Szczepana Twardocha. Teatr Scena STU zaprosi widzów na „Labirynt. 13 bajek dla dorosłych”. Spektakl poświęcony jest pamięci Jerzego Treli. Z kolei najmłodsza krakowska scena Teatr Variété zaprezentuje ostatnią premierę „Do dwóch razy sztuka”.

Z myślą o najmłodszych widzach Teatr Groteska przygotował przedstawienie „Detektyw Pozytywka”, a dla widzów dorosłych - „Balladynę”.

Przed krakowską publicznością zaprezentują się także studenci Akademii Sztuk Teatralnych, którzy pokażą przedstawienie „Świat gdzieś indziej”. Jest to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzenia można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl oraz w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram.

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje wydarzenie we współpracy z teatrami miejskimi. Program przygotowany przez teatry nieinstytucjonalne koordynuje Teatr KTO.

Według danych tego wydziału w Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów, 11 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne.

Noc Teatrów to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze. Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Teatrów, są to Noc Kin Studyjnych, Noc Muzeów, Noc Tańca, Nocy Jazzu, Nocy „Cracovia Sacra” oraz Noc Poezji.

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Grzyb