EN

10.02.2025, 12:14 Wersja do druku

Kraków. W piątek premiera „Strasznego dworu” w Narodowym Starym Teatrze

Co dzisiaj straszy w Strasznym dworze? Czy społeczeństwo z zapisanym w genotypie doświadczeniem wojny jest w stanie wytworzyć odpowiednie mechanizmy obronne wobec dzisiejszych zagrożeń? Gdzie leży źródło zbiorowego lęku?

fot. Szymon Szymankiewicz / mat. teatru

Korzystając z patriotyczno-wyzwoleńczego kontekstu jednej z najsłynniejszych polskich oper autorstwa Stanisława Moniuszki, spektakl podejmie temat ciała – manifestującego, rozczłonkowanego, kalekiego, które straszy i odstrasza, a być może jest nośnikiem nieuświadomionych, głęboko zakorzenionych fobii.

Na mieszkańców i gości Strasznego dworu oddziałują obrazy ilustrujące zdarzenia z historii Polski. Utrwalają zakorzenioną w ciele weterana przeszłość, która go konstytuuje. Jednocześnie ciało to – poprzez swoje zdeformowanie, zniekształcenie, zdekonstruowanie, naznaczenie przeszłością – nosi ją w sobie i nieprzerwanie kultywuje.

Spektakl będzie rewersem opery Moniuszki, próbą rekonstrukcji wątków zaszytych w Strasznym dworze i tym samym krytycznym spojrzeniem na traumatyzującą kolejne pokolenia edukację historyczną. W cieniu świata opery funkcjonują polskie zaświaty, mroczne muzeum martyrologii, w którym portrety rodzinne faktycznie ożywają i straszą.

Reżyseria

Anna Obszańska

Dramaturgia

Maciej Podstawny

Muzyka

Małgorzata Penkalla

Scenografia

Jan Baszak

Reżyseria świateł

Jędrzej Jęcikowski

Kostiumy

Mateusz Jagodziński

Obsada

Krzysztof Globisz – Miecznik

Ewa Kolasińska – Pastuch Grześ

Paulina Kondrak – Córka Miecznika

Beata Malczewska – Cześnikowa

Adam Nawojczyk – Klucznik

Błażej Peszek – Stefan

Łukasz Szczepanowski – Zbigniew

oraz Ignacy Sokół / Stanisław Sokół / Karol Wilk – Dziecko

Inspicjentka

Hanna Nowak

Premiera

14, 15 lutego 2025, Narodowy Stary Teatr, Sala Modrzejewskiej

Źródło:

Materiał nadesłany